WP-Members 2.7.1 - en to ja translation catalogue (211 entries)

en: Settings
ja: 設定

en: WP-Members Additional Fields
ja: WP-Members 追加フィールド

en: Activate this user?
ja: このユーザーを承認しますか？

en: Reactivate this user?
ja: このユーザーを再承認にしますか？

en: Deactivate this user?
ja: このユーザーの承認を却下しますか？

en: Manage Options
ja: オプション設定

en: Block Posts by default
ja: 投稿記事をブロック

en: Note: Posts can still be individually blocked or unblocked at the article level
ja: 投稿記事は個別にブロックまたはブロック解除することができます。

en: Block Pages by default
ja: 固定ページをブロック

en: Note: Pages can still be individually blocked or unblocked at the article level
ja: 固定ページは個別にブロックまたはブロック解除することができます。

en: Show excerpts
ja: 抜粋を表示

en: Shows excerpted content above the login/registration on both Posts and Pages
ja: ログインおよび新規ユーザー登録フォームの上に、抜粋の内容を表示します。

en: Notify admin
ja: 管理者に通知

en: Sends email to admin for each new registration?
ja: 新規ユーザー登録の際、管理者にメールで通知します。

en: Moderate registration
ja: 承認登録

en: Holds new registrations for admin approval
ja: 新規ユーザー登録の際、管理者の承認を必要とします。

en: Use reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAの使用

en: Turns on CAPTCHA for registration
ja: 新規ユーザー登録の際、CAPTCHAを使用します。

en: Turn off registration
ja: 新規ユーザー登録のオフ

en: Turns off the registration process, only allows login
ja: 新規ユーザー登録はできません。

en: Legacy forms
ja: 従来のフォーム

en: Uses the pre-2.5.1 table-based forms (leave off to use CSS table-less forms)
ja: ver. 2.5.1 のフォームを使用します（CSSレスのフォーム）

en: Time-based expiration
ja: 期限切れ

en: Trial period
ja: 試用期間

en: Ignore warning messages
ja: 警告メッセージを表示しない

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
ja: 管理画面でWP-Membersの警告メッセージを表示しません。

en: Members Area URL:
ja: メンバーズページ

en: Optional
ja: （オプション）

en: Register Page URL:
ja: 新規ユーザー登録ページ

en: Custom CSS:
ja: カスタムCSS

en: Update Settings
ja: 変更を保存

en: Manage Fields
ja: フィールド設定

en: Determine which fields will display and which are required.  This includes all fields, both native WP fields and WP-Members custom fields.
ja: フィールドの設定を行います。WPネイティブフィールドとWP-Membersカスタムフィールドの両方が含まれます。

en: (Note: Email is always mandatory. and cannot be changed.)
ja: （メールアドレスは常に必須です。変更することはできません。）

en: Add/Delete
ja: 追加/削除

en: Field Label
ja: ラベル

en: Option Name
ja: オプション名

en: Field Type
ja: タイプ

en: Display?
ja: 表示

en: Required?
ja: 必須

en: Checked?
ja: 初期チェック

en: WP Native?
ja: WPネイティブ

en: Delete
ja: 削除

en: (Email cannot be removed)
ja: （メールアドレスは削除できません）

en: Add
ja: 追加

en: For checkbox, stored value if checked:
ja: チェックボックスの値

en: For dropdown, array of values:
ja: ドロップダウンの値の配列

en: Options should be Option Name|option_value,
ja: オプションの記述方法（オプション名|値,）

en: Visit plugin site for more information
ja: 詳細はプラグインのサイトを参照してください。

en: Update Fields
ja: 変更を保存

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
ja: アクセス制限された投稿記事および固定ページ、ログインおよび登録フォームの上に表示

en: Username is taken
ja: ユーザー名使用済み

en: Email is registered
ja: メールアドレス登録済み

en: Registration completed
ja: 登録完了

en: User update
ja: 登録情報の更新

en: Passwords did not match
ja: パスワードの相違

en: Password changes
ja: パスワードの変更

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
ja: パスワードリセットを実行時、ユーザー名もしくはメールアドレスが存在しない場合

en: Password reset
ja: パスワードリセット

en: Dialogs and Error Messages
ja: ダイアログ/エラーメッセージ設定

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
ja: ダイアログやエラーメッセージのテキストをカスタマイズすることができます。HTMLタグも使用できます。

en: Terms of Service (TOS)
ja: 利用規約（TOS）

en: Update Dialogs
ja: 変更を保存

en: WP-Members settings were updated
ja: WP-Members オプション設定 を更新しました。

en: Field Label is required for adding a new field. Nothing was updated.
ja: フィールドのラベルを入力してください。

en: Option Name is required for adding a new field. Nothing was updated.
ja: オプション名は必須です。

en: WP-Members fields were updated
ja: WP-Members フィールド設定 を更新しました。

en: WP-Members dialogs were updated
ja: WP-Members ダイアログ設定 を更新しました。

en: reCAPTCHA was updated for WP-Members
ja: WP-Members reCAPTCHA を更新しました。

en: WP-Members expiration periods were updated
ja: WP-Members 有効期限 を更新しました。

en: WP-Members emails were updated
ja: WP-Members メール を更新しました。

en: Settings were saved, but you have required fields that are not set to display!
ja: 設定を保存しましたが、必須項目が非表示になっています。

en: Note: This will not cause an error for the end user, as only displayed fields are validated.  However, you should still check that your displayed and required fields match up.  Mismatched fields are highlighted below.
ja: エンドユーザー向けのエラーは発生しませんが、必須項目が表示になっているか確認してください。

en: If you find this plugin useful, please consider making a donation
ja: このプラグインがお気に召しましたら、ご寄付をよろしくお願いいたします。

en: Options
ja: オプション

en: Fields
ja: フィールド

en: Dialogs
ja: ダイアログ

en: Emails
ja: メール

en: Subscriptions
ja: 申し込み

en: PayPal Settings
ja: PayPal設定

en: Thank you for using WP-Members! You are using version %s
ja: WP-Members のご利用ありがとうございます。プラグインのバージョン %s

en: If you find this plugin useful, please consider a %s donation %s
ja: このプラグインがお気に召しましたら、%s ご寄付 %s をよろしくお願いいたします。

en: Manage reCAPTCHA Options
ja: reCAPTCHA 設定

en: reCAPTCHA is a free, accessible CAPTCHA service that helps to digitize books while blocking spam on your blog.
ja: reCAPTCHAは、投稿されたデータが実際に人間の手によるものかスパムボットによるものなのかを画像を使って判別するシステムです。

en: reCAPTCHA asks commenters to retype two words scanned from a book to prove that they are a human. This verifies that they are not a spambot while also correcting the automatic scans of old books. So you get less spam, and the world gets accurately digitized books. Everybody wins! For details, visit the %s reCAPTCHA website%s
ja: 詳細については %s reCAPTCHAのWebサイト %s を参照してください。

en: reCAPTCHA Keys
ja: reCAPTCHA キー

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "public" and a "private" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
ja: reCAPTCHA は public key と private key で構成されているAPIキーが必要です。%s free reCAPTCHA key%s にサインアップしてください。

en: Choose Theme
ja: テーマ選択

en: Custom
ja: カスタム

en: Update reCAPTCHA Settings
ja: reCAPTCHA設定を保存

en: %d users were activated.
ja: %d を承認しました。

en: Users ready to export, %s click here %s to generate and download a CSV.
ja: エスクポートする準備ができたら、%s ここをクリックして %s CSVファイルダウンロードしてください。

en: WP-Members Users
ja: WP-Members ユーザー

en: Add New
ja: 新規追加

en: No users matched your criteria
ja: 条件に一致するユーザーはいません。

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Activate
ja: 承認

en: Export
ja: エクスポート

en: Apply
ja: 適用

en: New Registration
ja: 新規ユーザー登録

en: Registration is Moderated
ja: 新規ユーザー登録時

en: Registration is Moderated, User is Approved
ja: 新規ユーザー登録時（承認時）

en: Password Reset
ja: パスワードリセット

en: Admin Notification
ja: 管理者への通知

en: Email Signature
ja: 署名

en: Email Messages
ja: メール設定

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
ja: プラグインによって送信されるメールの内容をカスタマイズすることができます。

en: A list of shortcodes is available here.
ja: 利用可能なショートコードのリスト

en: Set a custom email address
ja: カスタムメールアドレス

en: (optional)
ja: （オプション）

en: Set a custom email name
ja: メール送信者の名前

en: Subject
ja: 件名

en: Body
ja: 本文

en: Update Emails
ja: 変更を保存

en: There was an error with the CAPTCHA form.
ja: CAPTCHAフォームでエラーが発生しました。

en: Edit Your Information
ja: 登録情報の編集

en: Password fields cannot be empty
ja: パスワードを入力してください。

en: Additional Info
ja: 追加情報

en: Indicates a required field
ja: 必須項目を表示

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
ja: WordPress設定 - だれでもユーザー登録ができるようになっています。これは推奨される設定ではありません。

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
ja: %s 一般設定 %s の「だれでもユーザー登録ができるようにする」のチェックを外してください。

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
ja: この設定は、WordPressのディフォルトのログインプロセスへのリンクを許可します。その場合、WP-Membersによる登録機構は回避されます。このオプションはオフにするのが普通です。もしこの設定を変更しない場合は、オプションで「警告メッセージを表示しない」にチェックしてください。

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
ja: WordPress設定 - だれでもコメントができるようになっています。これは推奨される設定ではありません。

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
ja: %s ディスカッション設定 %s の「ユーザー登録してログインしたユーザーのみコメントをつけられるようにする」にチェックしてください。

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
ja: この設定は、すべてのユーザーがコメントすることを許可します。もしこの設定を変更しない場合は、オプションの「警告メッセージを表示しない」にチェックしてください。

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
ja: WordPress設定 - RSS/Atomフィードが全文表示になっています。これは推奨される設定ではありません。

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
ja: %s 表示設定 %s の「RSS/Atom フィードでの各投稿の表示」を「抜粋のみ表示」に変更してください。

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
ja: 「全文表示」のままにしておくと、誰でもRSSリーダーで保護されたコンテンツを読み取ることができます。「抜粋のみ表示」に変更することで、これを防ぐことができます。

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
ja: 承認登録を設定しました。

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
ja: ダイアログ設定から登録完了のメッセージを変更してください。

en: You have set WP-Members to turn off the registration process
ja: 新規ユーザー登録機能をオフにしました。

en: but you also set to moderate and/or email admin new registrations.  You will need to set up a registration page for users to register.
ja: 新規ユーザー登録時のメール設定、および新規ユーザー登録ページの設定を行ってください。

en: You have turned on reCAPTCHA
ja: reCAPTCHAを設定しました。

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
ja: APIキーが入力されていません。有効なAPIキーを設定しないとCAPTCHAは表示されません。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Login
ja: ログイン

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Repeat Password
ja: パスワード（再入力）

en: Update Password
ja: パスワードの変更

en: Reset Forgotten Password
ja: パスワードリセット

en: Email
ja: メールアドレス

en: Reset Password
ja: パスワードリセット

en: Login Failed!
ja: ログインに失敗しました。

en: You entered an invalid username or password.
ja: ユーザー名またはメールアドレスが無効です。

en: Click here to continue.
ja: 続行するにはここをクリックしてください。

en: Edit My Information
ja: 登録情報の編集

en: You are logged in as %s
ja: こんにちは %s さん

en: Click here to logout.
ja: ログアウト

en: Begin using the site.
ja: サイトを表示

en: click here to logout
ja: ログアウト

en: New Users Registration
ja: 新規ユーザー登録

en: Choose a Username
ja: ユーザー名

en: Please indicate that you agree to the %s TOS %s
ja: %s 利用規約 %s に同意する。

en: Clear Form
ja: フォームリセット

en: Submit
ja: 登録

en: Required field
ja: 必須項目

en: Remember me
ja: ログイン状態を保持する

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Click here to reset
ja: パスワードリセット

en: New User?
ja: 新規ユーザー

en: Click here to register
ja: 新規ユーザー登録

en: Activated?
ja: 承認

en: Subscription
ja: 申し込み

en: Expires
ja: 有効期限切れ

en: Registered
ja: 登録済み

en: there was an error and no users were exported
ja: エラーが発生しました。

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 性

en: Address 1
ja: 住所 1

en: Address 2
ja: 住所 2

en: City
ja: 市

en: State
ja: 州

en: Zip
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 国

en: Day Phone
ja: 電話番号

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Biographical Info
ja: プロフィール情報

en: TOS
ja: 利用規約

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please login.  New users may register below.
ja: このコンテンツはアクセス制限されています。ユーザーの方はログインしてください。新規ユーザーの方は以下のフォームから登録を行ってください。

en: Sorry, that username is taken, please try another.
ja: このユーザー名はすでに使用済みです。他のユーザー名で試してください。

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
ja: このメールアドレスはすでに登録済みです。<br />他のメールアドレスで試してください。

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now login using the password that was emailed to you.
ja: 登録に成功しました。<br /><br />メールで送信されたパスワードでログインしてください。

en: Your information was updated!
ja: 登録情報を更新しました。

en: Passwords did not match.<br /><br />Please try again.
ja: パスワードが違います。<br />もう一度試しください。

en: Password successfully changed!<br /><br />You will need to re-login with your new password.
ja: パスワードを変更しました。<br /><br />新しいパスワードで再度ログインしてください。

en: Either the username or email address do not exist in our records.
ja: ユーザー名またはメールアドレスが存在しません。

en: Password successfully reset!<br /><br />An email containing a new password has been sent to the email address on file for your account. You may change this random password then re-login with your new password.
ja: パスワードをリセットしました。<br /><br />新しいパスワードを登録されているメールアドレスに送信しました。

en: Sorry, %s is a required field.
ja: %s は必須項目です。

en: Sorry, username is a required field
ja: このユーザー名はすでに使用済みです。

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
ja: ユーザー名は英数字以外の文字を含めることはできません。

en: You must enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: You must complete the CAPTCHA form.
ja: CAPTCHAフォームを入力してください。

en: We were unable to validate the public key.
ja: public key を検証することができません。

en: We were unable to validate the private key.
ja: private key を検証することができません。

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
ja: 検証スクリプトが正しくありません。

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
ja: CAPTCHAソリューションが正しくありません。

en: The parameters to verify were incorrect
ja: パラメーターが正しくありません。

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
ja: reCAPTCHAのAPIキーは、セキュリティ上の理由から、特定のドメイン名に関連付けられています

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
ja: サーバエラーです。再送信してみてください。

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
ja: ログインに失敗しました。<br />無効なユーザー名またはパスワードです。

en: You are not currently logged in.
ja: ログインしてください。

en: login
ja: ログイン

en: Forgot?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Register
ja: 新規ユーザー登録

en: Login Status
ja: ログインステータス

en: Title:
ja: タイトル:

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: %sclose%s
ja: %s閉じる%s

en: %sprint%s
ja: %s印刷%s
