WordPress.com - en to ar translation catalogue (302 entries)

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Andorra
ar: أندورا

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Europe
ar: أوروبا

en: Qatar
ar: قطر

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Guyana
ar: غيانا

en: Palau
ar: بالاو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Nauru
ar: جمهورية نايرو

en: Australia
ar: أستراليا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Macau
ar: ماكاو

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Panama
ar: باناما

en: Hong Kong
ar: هونج كونج

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Malta
ar: مالطا

en: Jamaica
ar: جمايكا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Unsubscribe
ar: إلغاء الاشتراك

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
ar: مقطع الفيديو هذا يتطلب <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a>  حتى يتم تشغيله.

en: Today
ar: اليوم

en: Responses
ar: الردود

en: Ratings
ar: تقييمات

en: Votes
ar: أصوات

en: Error
ar: خطأ

en: Yesterday
ar: الأمس

en: Upload
ar: رفع

en: Answers
ar: إجابات

en: Comments
ar: تعليقات

en: Continue
ar: المتابعة

en: Other
ar: أخرى

en: Invalid file type
ar: نوع الملف خاطئ

en: Average
ar: المتوسط

en: Rate Up
ar: تقييم جيد

en: Rate Down
ar: تقييم سيء

en: M
ar: م

en: Administrator
ar: إداري

en: <p>unsupported values in short code</p>
ar: <p>القيم غير المعتمدة فى الكود </p>

en: Name
ar: الاسم

en: Address
ar: العنوان

en: Date/Time
ar: تاريخ/وقت

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: URL
ar: الرابط

en: Small
ar: صغير

en: Medium
ar: متوسط

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Response
ar: ردّ

en: None
ar: بدون

en: Random
ar: عشوائي

en: Title
ar: العنوان

en: City
ar: المدينة

en: State
ar: الولاية

en: Country
ar: البلد

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: N/A
ar: غير متوفر

en: Video
ar: الفيديو

en: Audio
ar: صوت

en: Image
ar: صورة

en: Results
ar: النتائج

en: View all posts filed under %s
ar: شاهد جميع التدوينات في تصنيف %s

en: Feed for all posts filed under %s
ar: خلاصة لجميع التدوينات المدرجة تحت تصنيف %s

note: translators: used between list items, there is a space after the coma
en: ,
ar: ،

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
ar: و

note: translators: weekday
en: Sunday
ar: الأحد

note: translators: weekday
en: Monday
ar: الأثنين

note: translators: weekday
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

note: translators: weekday
en: Wednesday
ar: الأربعاء

note: translators: weekday
en: Thursday
ar: الخميس

note: translators: weekday
en: Friday
ar: الجمعة

note: translators: weekday
en: Saturday
ar: السبت

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
ar: الأحد_الأحد_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
ar: الأثنين_الأثنين_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
ar: الثلاثاء_الثلاثاء_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
ar: الأربعاء_الأربعاء_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
ar: الخميس_الخميس_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
ar: الجمعة_الجمعة_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
ar: السبت_السبت_initial

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
ar: الأحد

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
ar: الأثنين

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
ar: الثلاثاء

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
ar: الأربعاء

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
ar: الخميس

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
ar: الجمعة

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
ar: السبت

note: translators: month name
en: January
ar: يناير

note: translators: month name
en: February
ar: فبراير

note: translators: month name
en: March
ar: مارس

note: translators: month name
en: April
ar: أبريل

note: translators: month name
en: May
ar: مايو

note: translators: month name
en: June
ar: يونيو

note: translators: month name
en: July
ar: يوليو

note: translators: month name
en: August
ar: اغسطس

note: translators: month name
en: September
ar: سبتمبر

note: translators: month name
en: October
ar: أكتوبر

note: translators: month name
en: November
ar: نوفمبر

note: translators: month name
en: December
ar: ديسمبر

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
ar: يناير_يناير_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
ar: فبراير_فبراير_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
ar: مارس_مارس_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
ar: أبريل_أبريل_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
ar: مايو_مايو_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
ar: يونيو_يونيو_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
ar: يوليو_يوليو_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
ar: أغسطس_أغسطس_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
ar: سبتمبر_سبتمبر_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
ar: أكتوبر_أكتوبر_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
ar: نوفمبر_نوفمبر_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
ar: ديسمبر_ديسمبر_abbreviation

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: AM
ar: صباحاً

en: PM
ar: م

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Permalink
ar: رابط دائم

en: Up
ar: أعلى

en: Down
ar: الأسفل

en: Rating
ar: التقدير

en: Text
ar: نص

en: Type
ar: النوع

en: Value
ar: القيمة

en: Size
ar: حجم

en: Total
ar: المجموع

en: Survey
ar: استطلاع للرأي

en: Status
ar: الحالة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Date
ar: التاريخ

en: View
ar: عرض

en: Change
ar: تغيير

en: New Password
ar: كلمة السر الجديدة

en: Location
ar: المكان

en: UTC %s
ar: التوقيت العالمي المنسق  %s

en: Language
ar: اللغة

en: Confirm
ar: تأكيد

en: My Account
ar: حسابي

en: Edit
ar: تحرير

en: Delete
ar: حذف

en: Preview
ar: معاينة

en: Role
ar: الوظيفة

en: Polls
ar: التصويت

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Sign Up
ar: اشترك

en: Reports
ar: تقارير

en: Close
ar: إغلاق

en: %s vote | %s votes
ar[0]: %s تصويت
ar[1]: %s تصويت
ar[2]: %s تصويتان
ar[3]: %s تصويتات

en: Leave a Comment
ar: أترك تعليقا

en: Your Name
ar: إسمك

en: Your Comment
ar: تعليقك

en: Submit Comment
ar: ارسال التعليق

en: English
ar: انجليزي

en: Show:
ar: عرض:

en: This Week
ar: هذا الأسبوع

en: This Month
ar: هذا الشهر

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: General
ar: عام

en: Blog
ar: مدونة

en: Support
ar: الدعم الفني

en: Export
ar: تصدير

en: Print
ar: اطبع

en: Media
ar: وسائط

en: Randomize answer order
ar: ترتيب عشوائي للإجابات

en: Sunset
ar: غروب الشمس

en: Music
ar: الموسيقى

en: Default
ar: افتراضي

en: Hide all results
ar: إخفاء جميع النتائج

en: Position
ar: وضعية

en: Never
ar: أبدا

en: No comments
ar: لاتوجد تعليقات

en: Links
ar: روابط

en: Font
ar: خط

en: Background
ar: الخلفية

en: Border
ar: حد

en: Width
ar: عرض

en: Height
ar: ارتفاع

en: Bold
ar: غامق

en: Italic
ar: مائل

en: Underline
ar: تحته خط

en: Align
ar: محاذاة

en: Image URL
ar: رابط الصورة

en: Top
ar: أعلى

en: Right
ar: يمين

en: Bottom
ar: أسفل

en: Left
ar: يسار

en: Upload Image
ar: رفع صورة

en: Done
ar: انتهى

en: Next
ar: لاحق

en: Overall
ar: كلياً

en: Host
ar: مضيف

en: Answer
ar: إجابة

en: Remove
ar: حذف

en: Tags
ar: وسوم

en: Search
ar: بحث

en: Rating Reports
ar: تقارير التقييمات

en: Language:
ar: اللغة:

en: Rating Type
ar: نوع التقييم

en: Center
ar: وسط

en: Most Popular Content
ar: المحتوى الأكثر شعبية

en: There are no rated items for this period
ar: لا يوجد عناصر تم تقييمها لهذه الفترة

en: Color
ar: اللون

en: Yellow
ar: أصفر

en: Blue
ar: ازرق

en: Green
ar: أخضر

en: Grey
ar: رصاصي

en: Hand
ar: يد

en: Last 24 hours
ar: آخر 24 ساعة

en: All Time
ar: كل الأوقات

en: Average Rating
ar: التقييم الوسطي

en: Register
ar: تسجيل

en: Information
ar: معلومات

en: Password Reset
ar: إعادة ضبط كلمة السر

en: Logout
ar: تسجيل خروج

en: Subscriptions
ar: اشتراكات

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Descending
ar: تنازلي

en: Closed
ar: مغلق

en: Open
ar: مفتوح

en: Copy
ar: نسخ

en: Your Dashboard
ar: لوحة قيادتك

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Trash
ar: حذف

en: Rename
ar: أعد التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Search Results for '%s'
ar: نتائج البحث عن '%s'

en: Congratulations!
ar: مبروك!

en: Filter
ar: فلتر

en: Library
ar: المكتبه

en: Insert
ar: إضافة

en: Go
ar: اذهب

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Options
ar: إعدادات

en: Alignment
ar: محاذاة

en: pixels
ar: بيكسل

en: Optional
ar: اختياري

en: Save Settings
ar: احفظ التغييرات

en: Dismiss
ar: انصرف

en: Step 1
ar: الخطوة الأولى

en: Step 2
ar: الخطوة الثانية

en: Step 3
ar: الخطوة الثالثة

en: Custom Styles
ar: تنسيقات مخصصة

en: Approve
ar: الموافقة

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: from
ar: من

en: Deleted
ar: محذوف

en: Valid
ar: غير صحيح

en: Widgets
ar: مربعات القائمة الجانبية

en: Dashboard
ar: الصفحة الرئيسية

en: Users
ar: أعضاء

en: Help
ar: مساعدة

en: Features
ar: مميّزات

en: Terms of Service
ar: شروط الخدمة

en: and
ar: و

en: - Select -
ar: - إختر -

en: Enable
ar: فعّل

en: HTML
ar: تحرير HTML

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Are you sure you want to delete this user?
ar: هل تريد فعلا حذف هذا المستخدم ؟

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Activate
ar: تفعيل

en: No suggestions
ar: لا اقتراحات

en: Ignore all
ar: تجاهل الكل

en: Hidden Verbs
ar: أفعال مخفية

en: Add
ar: اضف

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الإرتفاع:

en: Title:
ar: العنوان:

en: Posts
ar: تدوينات

en: Text Link
ar: رابط نصي

en: Image Link
ar: رابط صورة

en: Text & Image Links
ar: روابط نصية وروابط صور

en: Orange
ar: برتقالي

en: Purple
ar: أرجواني

en: Pink
ar: زهري

en: Silver
ar: فضي

en: Show sharing buttons on this post.
ar: عرض أزرار المشاركة في هذه التدوينة.

en: Email check failed, please try again
ar: فشل التأكد من البريد الإلكتروني، من فضلك أعد المحاولة

en: Press This
ar: انشر

en: Click to share
ar: اضغط هنا لتنشرها

en: Sharing Settings
ar: إعدادات أزار المشاركة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: day
ar: يوم

en: week
ar: أسبوع

en: month
ar: شهر

en: the past day
ar: اليوم السابق

en: the past week
ar: الأسبوع الماضي

en: the past month
ar: الشهر الماضي

en: the past quarter
ar: الثلاثة الأشهر الماضية

en: the past year
ar: السنة الماضية

en: Show top posts over
ar: أظهر المواضيع الأفضل على

en: Top Posts
ar: أحسن مشاركات

en: Top Searches
ar: أعلى الأبحاث

en: Sign me up!
ar: سجلني!

en: Twitter Updates
ar: تحديثات تويتر
