WordPress.com - en to de translation catalogue (442 entries)

en: Antarctica
de: Antarktis

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Europe
de: Europa

en: Qatar
de: Katar

en: Cape Verde
de: Kap Verde

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Fiji
de: Fidschi

en: Australia
de: Australien

en: Argentina
de: Argentinien

en: Singapore
de: Singapur

en: Maldives
de: Malediven

en: Spain
de: Spanien

en: Unsubscribe
de: Abbestellen

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
de: <code>%s</code> HTML-Tag entfernt, da nicht erlaubt

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Today
de: Heute

en: Responses
de: Antworten

en: Ratings
de: Bewertungen

en: Votes
de: Stimmen

en: Learn More
de: Mehr erfahren

en: Page Not Found
de: Seite nicht gefunden

en: Error
de: Fehler

en: Yesterday
de: Gestern

en: Upload
de: Hochladen

en: Questions
de: Fragen

en: Answers
de: Antworten

en: View Results
de: Ergebnisse ansehen

en: votes
de: Stimmen

en: Vote
de: Stimmen

en: Comments
de: Kommentare

en: Continue
de: Fortfahren

en: Password Protected
de: Passwortgeschützt

en: Other
de: Andere

en: Invalid file type
de: Ungültiger Dateityp

en: Rate This
de: Bewerten

en: Average
de: Durchschnitt

en: Good
de: Gut

en: Thank You
de: Danke

en: Rate Up
de: Hochwerten

en: Rate Down
de: Abwerten

en: Free
de: Kostenlos

en: <p>the parameter id is missing</p>
de: <p>Die Parameter-ID fehlt.</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
de: <p>nicht unterstützte Werte im short code</p>

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
de: Die URL konnte nicht verkürzt werden. Bitte später noch einmal versuchen oder einen anderen Service-parameter verwenden.

en: Cannot determine any url
de: Konnte keine URL ermitteln

en: Multiple Choice
de: Mehrfachauswahl

en: Address
de: Adresse

en: Date/Time
de: Datum/Zeit

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Small
de: Klein

en: Medium
de: Mittelgroß

en: Large
de: Groß

en: Password
de: Passwort

en: Response
de: Antwort

en: None
de: Keine

en: Random
de: Zufällig

en: Title
de: Titel

en: First Name
de: Vorname

en: Last Name
de: Nachname

en: Month
de: Monat

en: Day
de: Tag

en: Year
de: Jahr

en: City
de: Stadt

en: State
de: Land

en: Country
de: Land

en: Address 1
de: Adresse 1

en: Address 2
de: Adresse 2

en: Application
de: Anwendung

en: Image
de: Bild

en: Fixed
de: Fest

en: %d day | %d d
de[0]: %d Tag
de[1]: %d Tage

en: %d hour | %d h
de[0]: %d Stunde
de[1]: %d Stunden

en: %d minute | %d mins
de[0]: %d Minute
de[1]: %d Minuten

en: %d second | %d secs
de[0]: %d Sekunde
de[1]: %d Sekunden

en: Results
de: Ergebnisse

en: User has blocked requests through HTTP.
de: Der Benutzer hat Anfragen über HTTP blockiert.

en: Too many redirects.
de: Zu viele Weiterleitungen.

en: Malformed URL: %s
de: Fehlerhafte URL: %s

en: View all posts filed under %s
de: Alle unter %s abgelegten Artikel ansehen

en: Feed for all posts filed under %s
de: Feed für alle unter %s abgelegten Artikel

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
de: &#8222;

[ctx: closing curly quote]
note: translators: closing curly quote
en: &#8221;
de: &#8220;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
de[0]: %s Minute
de[1]: %s Minuten

en: %s hour | %s hours
de[0]: %s Stunde
de[1]: %s Stunden

en: %s day | %s days
de[0]: %s Tag
de[1]: %s Tage

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
de: , und

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
de: und

note: translators: weekday
en: Sunday
de: Sonntag

note: translators: weekday
en: Monday
de: Montag

note: translators: weekday
en: Tuesday
de: Dienstag

note: translators: weekday
en: Wednesday
de: Mittwoch

note: translators: weekday
en: Thursday
de: Donnerstag

note: translators: weekday
en: Friday
de: Freitag

note: translators: weekday
en: Saturday
de: Samstag

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
de: S_Sonntag_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
de: M_Montag_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
de: D_Dienstag_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
de: M_Mittwoch_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
de: D_Donnerstag_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
de: F_Freitag_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
de: S_Samstag_initial

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
de: So

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
de: Mo

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
de: Di

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
de: Mi

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
de: Do

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
de: Fr

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
de: Sa

note: translators: month name
en: January
de: Januar

note: translators: month name
en: February
de: Februar

note: translators: month name
en: March
de: März

note: translators: month name
en: May
de: Mai

note: translators: month name
en: June
de: Juni

note: translators: month name
en: July
de: Juli

note: translators: month name
en: October
de: Oktober

note: translators: month name
en: December
de: Dezember

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
de: Jan_Januar_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
de: Feb_Februar_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
de: Mrz_März_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
de: Mai_Mai_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
de: Jun_Juni_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
de: Jul_Juli_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
de: Okt_Oktober_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
de: Dez_Dezember_abbreviation

note: translators: $thousands_sep argument for http://php.net/number_format, default is ,
en: number_format_thousands_sep
de: .

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
de: .

en: Poll
de: Umfrage

en: Start Date
de: Startdatum

en: Up
de: Nach oben

en: Down
de: Nach unten

en: Rating
de: Bewertung

en: Area
de: Bereich

en: Type
de: Typ

en: Value
de: Wert

en: Size
de: Größe

en: Total
de: Gesamt

en: Survey
de: Umfrage

en: Email
de: E-Mail

en: Username
de: Benutzername

en: Your Website
de: Deine Website

en: Please enter a valid URL.
de: Bitte geben Sie eine gültige URL ein.

en: Subscription
de: Abonnement

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Date
de: Datum

en: View
de: Ansehen

en: Account Details
de: Kontodetails

en: F jS, Y
de: j. F Y

en: Change
de: Ändern

en: New Password
de: Neues Passwort

en: Location
de: Wohnort

en: Time Zone
de: Zeitzone

en: Language
de: Sprache

en: Confirm
de: Bestätigen

en: My Account
de: Mein Konto

en: Search Results for %s
de: Suchergebnisse für %s

en: All Polls
de: Alle Umfragen

en: All Ratings
de: Alle Bewertungen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Delete
de: Löschen

en: Preview
de: Vorschau

en: Access denied
de: Zugriff verweigert

en: No stats are available for this time period.
de: Für diesen Zeitraum ist keine Statistik verfügbar.

en: Role
de: Rolle

en: Polls
de: Umfragen

en: Privacy
de: Datenschutz

en: Sign Up
de: Anmelden

en: Edit My Profile
de: Mein Profil bearbeiten

en: Reports
de: Berichte

en: Close
de: Schließen

en: %s vote | %s votes
de[0]: %s Stimme
de[1]: %s Stimmen

en: Leave a Comment
de: Hinterlasse einen Kommentar

en: Your Name
de: Ihr Name

en: Your Comment
de: Dein Kommentar

en: Submit Comment
de: Kommentar absenden

en: English
de: Englisch

en: Show:
de: Anzeigen:

en: This Week
de: Diese Woche

en: This Month
de: Dieser Monat

en: Sort by:
de: Sortiert nach:

en: General
de: Allgemein

en: Note:
de: Hinweis:

en: Previous Image
de: Vorheriges Bild

en: Next Image
de: Nächstes Bild

en: Forgot your password?
de: Passwort vergessen?

en: Share
de: Teilen

en: Export
de: Daten exportieren

en: Print
de: Drucken

en: Media
de: Mediathek

en: Add New Answer
de: Neue Antwort hinzufügen

en: No Limit
de: Unbegrenzt

en: Randomize answer order
de: Zufällige Reihenfolge der Antworten

en: Aluminum
de: Aluminium

en: Paper
de: Papier

en: Sunset
de: Sonnenuntergang

en: Music
de: Musik

en: Narrow
de: Schmal

en: Default
de: Standard

en: Hide all results
de: Alle Ergebnisse verbergen

en: Expires:
de: Ablaufdatum:

en: Never
de: Nie

en: %d hours
de: %d Stunden

en: Allow comments
de: Kommentare zulassen

en: No comments
de: Keine Kommentare

en: Question
de: Frage

en: Vote Button
de: Abstimmen-Schaltfläche

en: Total Votes
de: Stimmen insgesamt

en: Font
de: Schriftart

en: Background
de: Hintergrund

en: Border
de: Rand

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Bold
de: Fett

en: Italic
de: Kursiv

en: Underline
de: Unterstreichen

en: Font Size
de: Schriftgröße

en: Line Height
de: Zeilenhöhe

en: Align
de: Ausrichtung

en: Image URL
de: Bild-URL

en: Rounded Corners
de: Abgerundete Ecken

en: Top
de: Oben

en: Right
de: Rechts

en: Bottom
de: Unten

en: Left
de: Links

en: Percent
de: Prozent

en: Upload Image
de: Bild hochladen

en: Done
de: Fertig

en: back
de: zurück

en: Next
de: Weiter

en: Overall
de: Gesamt

en: Answer
de: Antwort

en: Remove
de: Entfernen

en: Search
de: Suchen

en: Customize
de: Anpassen

en: Embed
de: Einbetten

en: Rating Reports
de: Bewertungsberichte

en: Language:
de: Sprache:

en: Rating Type
de: Bewertungstyp

en: Center
de: Zentriert

en: 1 Star
de: 1 Stern

en: 2 Stars
de: 2 Sterne

en: 3 Stars
de: 3 Sterne

en: 4 Stars
de: 4 Sterne

en: 5 Stars
de: 5 Sterne

en: All
de: Alle

en: Rated
de: Bewertet

en: Color
de: Farbe

en: Yellow
de: Gelb

en: Red
de: Rot

en: Blue
de: Blau

en: Green
de: Grün

en: Grey
de: Grau

en: Last 24 hours
de: Letzte 24 Stunden

en: All Time
de: Aller Zeiten

en: Rating ID
de: Bewertung ID

en: Average Rating
de: Durchschnittliche Bewertung

en: Register
de: Registrieren

en: Password Reset
de: Passwort zur&uuml;cksetzen

en: Please enter a valid email address.
de: Bitte eine gültige E-Mail-Adresse eingeben.

en: Confirm Password
de: Passwort bestätigen

en: Logout
de: Abmelden

en: This email address is already registered.
de: Diese E-Mail-Adresse ist bereits registriert.

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Email Subscriptions
de: E-Mail Abonnements

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Email:
de: E-Mail:

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: Closed
de: geschlossen

en: Open
de: offen

en: Copy
de: Kopieren

en: Settings saved
de: Einstellungen gespeichert

en: Your Dashboard
de: Dein Dashboard

en: Actions
de: Aktionen

en: Trash
de: Papierkorb

en: Rename
de: Umbenennen

en: Save
de: Speichern

en: Loading&hellip;
de: Lade&hellip;

en: Search Results for '%s'
de: Suchergebnisse für '%s'

en: Congratulations!
de: Glückwunsch!

en: Filter
de: Auswahl einschränken

en: Library
de: Medienübersicht

en: Insert
de: Einfügen

en: Go
de: Los

en: Remember me
de: Merken

en: Options
de: Einstellungen

en: Warning:
de: Warnung:

en: QR Code
de: QR-Code

en: Text Color
de: Schriftfarbe

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Alignment
de: Ausrichtung

en: pixels
de: Pixel

en: Send Email
de: E-Mail senden

en: Save Settings
de: Einstellungen Speichern

en: Dismiss
de: Ablehnen

en: Step 1
de: Schritt 1

en: Step 2
de: Schritt 2

en: Step 3
de: Schritt 3

en: Approve
de: Genehmigen

en: No matches.
de: Keine Übereinstimmungen.

en: from
de: von

en: Deleted
de: Gelöscht

en: Valid
de: G&uuml;ltig

en: Users
de: Benutzer

en: Help
de: Hilfe

en: Features
de: Funktionen

en: Terms of Service
de: Geschäftsbedingungen

en: and
de: und

en: - Select -
de: – Auswählen –

en: Disable
de: Deaktivieren

en: Enable
de: Erlauben

en: Image Size
de: Bildgröße

en: Settings
de: Einstellungen

en: Are you sure you want to delete this user?
de: Sind Sie sich sicher diesen Benutzer zu löschen?

en: User Role
de: Benutzer-Rolle

en: Deactivate
de: Deaktivieren

en: Activate
de: Aktivieren

en: Configure
de: Konfigurieren

en: Proofread Writing
de: Korrekturlesen

en: Spelling
de: Rechtschreibung

en: Repeated Word
de: Wiederholtes Wort

en: No suggestions
de: Keine Vorschläge

en: Explain...
de: Erkl&auml;ren...

en: Ignore suggestion
de: Vorschlag ignorieren

en: Ignore always
de: Immer ignorieren

en: Ignore all
de: Alles ignorieren

en: Edit Selection...
de: Auswahl bearbeiten...

en: proofread
de: Korrekturlesen

en: edit text
de: Text bearbeiten

en: No writing errors were found.
de: Keine Fehler gefunden.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
de: Es ist ein Verbindungsproblem mit dem After the Deadline-Dienst aufgetreten. Versuchen Sie es in einer Minute noch einmal.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
de: Es ist ein Fehler mit dem Korrektur-Dienst aufgetreten.

en: Replace selection with:
de: Auswahl ersetzen durch:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
de: Die Korrektur hat Vorschl&auml;ge f&uuml;r diesen Artikel. Bist Du sicher, dass du ihn ver&ouml;ffentlichen m&ouml;chtest?
    
    Dr&uuml;cke OK, um den Artikel zu ver&ouml;ffentlichen oder Abbrechen, um die Korrekturvorschl&auml;ge anzusehen und den Artikel zu bearbeiten.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
de: Die Korrektur hat Vorschl&auml;ge f&uuml;r diesen Artikel. Bist Du sicher, dass du ihn aktualisieren m&ouml;chtest?
    
    Dr&uuml;cke OK, um den Artikel zu aktualisieren oder Abbrechen, um die Korrekturvorschl&auml;ge anzusehen und den Artikel zu bearbeiten.

en: Proofreading
de: Korrekturlesen

en: Automatically proofread content when:
de: Den Inhalt automatisch korrekturlesen, wenn:

en: a post or page is first published
de: ein Artikel oder eine Seite ver&ouml;ffentlicht wird

en: a post or page is updated
de: ein Artikel oder eine Seite aktualisiert wurde

en: English Options
de: Optionen nur f&uuml;r die englische Sprache

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
de: Die folgenden grammatikalischen und stilistischen Regeln beim Korrekturlesen von Artikeln und Seiten beachten:

en: Clich&eacute;s
de: Klischees

en: Complex Phrases
de: Komplexe S&auml;tze

en: Diacritical Marks
de: Diakritische Zeichen

en: Double Negatives
de: Doppelte Verneinung

en: Hidden Verbs
de: Verborgene Verben

en: Jargon
de: Umgangssprache

en: Passive Voice
de: Passive Sprache

en: Phrases to Avoid
de: Zu vermeidende Formulierungen

en: Redundant Phrases
de: &Uuml;berfl&uuml;ssige S&auml;tze

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
de: <a href="%s">Mehr erfahren</a> über diese Optionen.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
de: Automatisch erkannte Sprache zum Korrekturlesen von Artikeln und Seiten benutzen

en: Ignored Phrases
de: Zu ignorierende Ausdr&uuml;cke

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
de: Gib hier die W&ouml;rter und Ausdr&uuml;cke an, die beim Korrekturlesen von Artikeln und Seiten ignoriert werden sollen.

en: Add
de: Hinzu

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
de: Vergiss nicht unten auf der Seite "Profil aktualisieren" zu klicken, um die Änderungen zu speichern.

en: Display an image in your sidebar
de: Zeige ein Bild in deiner Sidebar

en: Widget title:
de: Widget-Titel:

en: Image URL:
de: Bild-URL:

en: Alternate text:
de: Alternativer Text:

en: Image title:
de: Bildtitel:

en: Image Alignment:
de: Bildausrichtung:

en: Width:
de: Breite:

en: Height:
de: Höhe:

en: RSS Links
de: RSS-Links

en: Links to your blog's RSS feeds
de: Links auf die RSS Feeds deines Blogs

en: Title:
de: Titel:

en: Posts
de: Artikel

en: Posts & Comments
de: Artikel & Kommentare

en: Text Link
de: Text-Link

en: Image Link
de: Bild-Link

en: Text & Image Links
de: Text- und Bild-Links

en: Image Settings:
de: Bildeinstellungen:

en: Image Size:
de: Bildgröße:

en: Purple
de: Violett

en: Silver
de: Silber

en: Shared Post
de: Shared Artikel

en: Show sharing buttons on this post.
de: In diesem Artikel Sharing Buttons anzeigen.

en: Share this:
de: Sharen mit:

en: This post has been shared!
de: Dieser Artikel wurde geshared!

en: You have shared this post with %s
de: Du hast diesen Artikel mit %s geshared

[ctx: share to]
en: Email
de: E-Mail

en: Click to email this to a friend
de: Klicken, um dies einem Freund per E-Mail zu senden

en: Send to Email Address
de: An E-Mail-Adresse senden

en: Your Email Address
de: Deine E-Mail-Adresse

en: Post was not sent - check your email addresses!
de: Beitrag nicht abgeschickt - E-Mail Adresse kontrollieren!

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
de: Ihr Blog kann leider keine Artikel per E-Mail sharen.

en: Click to share on Twitter
de: Klicken, um auf Twitter zu sharen

en: Click to share on StumbleUpon
de: Klicken, um auf StumbleUpon zu sharen

en: Click to share on Reddit
de: Klicken, um auf Reddit zu sharen

en: Click to Digg this post
de: Klicken um diesen Artikel zu Diggen

en: Share on Facebook
de: Auf Facebook veröffentlichen

[ctx: share to]
en: Print
de: Drucken

en: Click to print
de: Klicken zum Ausdrucken

en: Click to Press This!
de: Klicken für Press This!

en: Click to share
de: Klicken um zu sharen

en: Icon
de: Symbol

en: Remove Service
de: Service entfernen

en: Sharing Settings
de: Sharing-Einstellungen

en: Settings have been saved
de: Einstellungen wurden gespeichert

en: Available Services
de: Verfügbare Dienste

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
de: Ziehe die gewünschten Dienste in das Feld unten, um sie zu aktivieren.

en: Add a new service
de: Neuen Dienst hinzufügen

en: Enabled Services
de: Aktivierte Dienste

en: Services dragged here will appear individually.
de: Dienste, die hierher gezogen wurden, erscheinen gesondert.

en: Drag and drop available services here
de: Verfügbare Dienste hierher ziehen und loslassen

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
de: Hierher gezogene Dienste werden mit einer Share Schaltfläche ausgeblendet.

en: Live Preview
de: Live-Vorschau

en: Icon + text
de: Icon + Text

en: Icon only
de: Nur Icon

en: Text only
de: Nur Text

en: Sharing label
de: Sharing Bezeichnung

en: Open links in
de: Öffne Links in

en: New window
de: Neues Fenster

en: Same window
de: Gleiches Fenster

en: Save Changes
de: Änderungen übernehmen

en: Service name
de: Service-Name

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
de: Du kannst die folgenden Variablen zu deiner Sharing Dienst URL hinzufügen:

en: Icon URL
de: Icon-URL

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
de: Gib die URL eines 16x16px Symbols ein, das du für diesen Dienst nutzen möchtest.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
de: Beim Erstellen deines neuen Sharing Dienstes ist ein Fehler aufgetreten - bitte überprüfe, ob du gültige Angaben gemacht hast.

en: Your blog does not currently have any published posts.
de: Dein Blog hat zur Zeit keine ver&ouml;ffentlichten Artikel.

en: Site Stats
de: Statistik

en: day
de: Tag

en: week
de: Woche

en: month
de: Monat

en: the past day
de: der Tag davor

en: the past week
de: die vergangene Woche

en: the past month
de: der vergangene Monat

en: the past quarter
de: der vergangene Viertel

en: the past year
de: das vergangene Jahr

en: Chart stats by
de: Statistiken auszeichnen von

en: Show top posts over
de: Zeige die Top-Posts im Zeitablauf

en: Show top search terms over
de: Zeige Topsuchbegriffe

en: Top Posts
de: Top-Beitr&auml;ge

en: Top Searches
de: Top-Suchen

en: View All
de: Alles anzeigen

en: Sign me up!
de: Anmelden!

en: Twitter Updates
de: Twitter-Aktualisierungen

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
de: Fehler: Bitte vergewissere dich, dass der Twitter Account <a href="%s">öffentlich</a> ist.

en: Twitter username:
de: Twitter-Benutzername:

en: Hide replies
de: Antworten ausblenden

en: Include retweets
de: Auch Re-Tweets anzeigen
