WordPress.com - en to el translation catalogue (627 entries)

en: Anguilla
el: Ἀνγκουΐλλα

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Andorra
el: Ἀνδόρρα

en: Puerto Rico
el: Πόρτο Ρίκο

en: Antarctica
el: Ἀνταρκτική

en: Grenada
el: Γρανάδα

en: Luxembourg
el: Λουξεμβοῦργο

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Montserrat
el: Μονσερρά

en: Europe
el: Εὐρώπη

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Cape Verde
el: Πράσινο ἀκρωτήριο

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Ἅγ. Μαρίνος

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Guyana
el: Γουϊάνα

en: Palau
el: Παλάου

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Nauru
el: Ναούρου

en: Australia
el: Αὐστραλία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Argentina
el: Ἀργεντινή

en: Reunion
el: Ρεουνιόν

en: United States
el: ΗΠΑ

en: El Salvador
el: Ἐλ Σαλβαδόρ

en: Macau
el: Μακάο

en: Singapore
el: Σινγκαπούρη

en: Bahrain
el: Μπαχρέϊν

en: Panama
el: Παναμᾶς

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Aruba
el: Ἀρούμπα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Hong Kong
el: Χόνγκ Κόνγκ

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Malta
el: Μάλτα

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Jamaica
el: Τζαμάϊκα

en: Spain
el: Ἰσπανία

en: Kuwait
el: Κουβέϊτ

en: Egypt
el: Αἴγυπτος

en: Bermuda
el: Βερμούδα

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Unsubscribe
el: Διακόψτε τὴν ἐγγραφή

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
el: Αὐτὴ ἡ ταινία γιὰ νὰ παιχθεῖ χρειάζεται <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a>.

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
el: Ἡ ἐντολὴ <code>%s</code> τῆς HTML δὲν ἐπιτρέπεται καὶ ἀφαιρέθηκε.

en: Today
el: Σήμερα

en: Responses
el: Ἀπαντήσεις

en: Ratings
el: Ἀξιολόγηση

en: Votes
el: Ψῆφοι

en: Learn More
el: Περισσότερα

en: Page Not Found
el: Ἡ σελίδα δὲν εὑρέθη

en: Error
el: Λάθος

en: Yesterday
el: Χθές

en: Upload
el: Ἀνεβάστε

en: Questions
el: Ἐρωτήσεις

en: Answers
el: Ἀπαντήσεις

en: View Results
el: Δεῖτε τὰ ἀποτελέσματα

en: Thank you for voting!
el: Εὐχαριστοῦμε ποὺ ψηφίσατε!

en: Return To Poll
el: Ἐπιστροφὴ στὴν δημοσκόπηση

en: votes
el: ψῆφοι

en: Vote
el: Ψηφίστε

en: Comments
el: Σχόλια

en: Continue
el: Συνεχίστε

en: Password Protected
el: Μὲ προστασία μέσῳ συνθηματικοῦ κωδικοῦ

en: Other
el: Ἄλλο

en: Invalid file type
el: Ἄκυρος τύπος ἀρχείου

en: Rate This
el: Βαθμολογῆστε το

en: Average
el: Μέσος ὅρος

en: Thank You
el: Εὐχαριστοῦμε

en: Rate Up
el: Ἀξιολογῆστε θετικά

en: Rate Down
el: Ἀξιολογῆστε ἀρνητικά

en: M
el: Μ

note: translators: Date shown on survey chart when crossing over a year - 2009, 2010 etc
en: Y
el: Ε

en: Free
el: Δωρεάν

en: Monthly
el: Μηνιαίως

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Aluminum Narrow
el: Ἀλουμίνιο στενό

en: Aluminum Medium
el: Ἀλουμίνιο μεσαῖο

en: Aluminum Wide
el: Ἀλουμίνιο φαρδύ

en: Plain White Narrow
el: Ἁπλὸ μαῦρο στενὸ

en: Plain White Medium
el: Ἁπλὸ λευκό μεσαῖο

en: Plain White Wide
el: Ἁπλὸ λευκὸ φαρδὺ

en: Plain Black Narrow
el: Ἁπλὸ μαῦρο στενὸ

en: Plain Black Medium
el: Ἁπλὸ μαῦρο μεσαῖο

en: Plain Black Wide
el: Ἁπλὸ μαῦρο φαρδὺ

en: Paper Narrow
el: Χαρτὶ στενὸ

en: Paper Medium
el: Χαρτὶ μεσαῖο

en: Paper Wide
el: Χαρτὶ φαρδὺ

en: Skull Dark Narrow
el: Κρανίο σκούρου χρώματος - στενό

en: Skull Dark Wide
el: Κρανίο σκούρου χρώματος - φαρδύ

en: Skull Light Narrow
el: Κρανίο ἀνοικτοῦ χρώματος - στενό

en: Skull Light Medium
el: Κρανίο ἀνοικτοῦ χρώματος - μεσαῖο

en: Skull Light Wide
el: Κρανίο ἀνοικτοῦ χρώματος - φαρδύ

en: Plastic White Narrow
el: Πλαστικὸ λευκὸ στενὸ

en: Plastic White Medium
el: Πλαστικὸ λευκὸ μεσαῖο

en: Plastic White Wide
el: Πλαστικὸ λευκὸ φαρδὺ

en: Plastic Grey Narrow
el: Πλαστικὸ γκρίζο στενὸ

en: Plastic Grey Medium
el: Πλαστικὸ γκρίζο μεσαῖο

en: Plastic Grey Wide
el: Πλαστικὸ γκρίζο φαρδὺ

en: Plastic Black Narrow
el: Πλαστικὸ μαῦρο στενὸ

en: Plastic Black Medium
el: Πλαστικὸ μαῦρο μεσαῖο

en: Plastic Black Wide
el: Πλαστικὸ μαῦρο φαρδὺ

en: Manga Narrow
el: Μάνγκα στενό

en: Manga Medium
el: Μάνγκα μεσαῖο

en: Manga Wide
el: Μάνγκα φαρδύ

en: Tech Dark Narrow
el: Τεχνικὀ σκοῦρο στενό

en: Tech Dark Medium
el: Τεχνικὀ σκοῦρο μεσαῖο

en: Tech Dark Wide
el: Τεχνικὀ σκοῦρο φαρδύ

en: Tech Grey Narrow
el: Τεχνικὀ γκρίζο στενό

en: Tech Grey Medium
el: Τεχνικὀ γκρίζο μεσαῖο

en: Tech Grey Wide
el: Τεχνικὀ γκρίζο φαρδύ

en: Tech Light Narrow
el: Τεχνικὀ ὰνοικτὀ στενό

en: Tech Light Medium
el: Τεχνικὀ ὰνοικτὀ μεσαῖο

en: Tech Light Wide
el: Τεχνικὀ σκοῦρο φαρδύ

en: Working Male Narrow
el: Ἐργαζόμενος ἄνδρας - στενὸ

en: Working Male Medium
el: Ἐργαζόμενος ἄνδρας - μεσαῖο

en: Working Male Wide
el: Ἐργαζόμενος ἄνδρας - φαρδύ

en: Working Female Narrow
el: Ἐργαζόμενη γυναίκα - στενὸ

en: Working Female Medium
el: Ἐργαζόμενη γυναίκα - μεσαῖο

en: Working Female Wide
el: Ἐργαζόμενη γυναίκα - φαρδὺ

en: Thinking Male Narrow
el: Σκεπτόμενος ἄνδρας - στενὸ

en: Thinking Male Medium
el: Σκεπτόμενος ἄνδρας - μεσαῖο

en: Thinking Male Wide
el: Σκεπτόμενος ἄνδρας - φαρδὺ

en: Thinking Female Narrow
el: Σκεπτομένη γυναίκα - στενὸ

en: Thinking Female Medium
el: Σκεπτομένη γυναίκα - Μεσαῖο

en: Thinking Female Wide
el: Σκεπτομένη γυναίκα - φαρδὺ

en: Sunset Narrow
el: Ἡλιοβασίλεμα στενό

en: Sunset Medium
el: Ἡλιοβασίλεμα μεσαῖο

en: Sunset Wide
el: Ἡλιοβασίλεμα φαρδύ

en: Music Medium
el: Μουσικὴ μεσαῖο

en: <p>the parameter id is missing</p>
el: <p>λείπει τὸ id τῆς παραμέτρου</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
el: <p>μὴ ὑποστηριζόμενες τιμὲς σὲ σύντομο κωδικό</p>

en: Cannot determine any url
el: Δὲν μποροῦμε νὰ προσδιορίσομε καμμία url

en: Multiple Choice
el: Πολλαπλῆ ἐπιλογή

en: Name
el: Ὄνομα

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Date/Time
el: Ἠμερομηνία/Ὥρα

en: Number
el: Ἀριθμός

en: Email Address
el: Ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση

en: Small
el: Μικρό

en: Medium
el: Μεσαῖο

en: Large
el: Μεγάλο

en: Password
el: Συνθ. κωδικός

en: Response
el: Ἀπάντηση

en: None
el: Τίποτα

en: A-Z
el: Α-Ω

en: Random
el: Τυχαῖα

en: Title
el: Τίτλος

en: First Name
el: Ὄνομα

en: Last Name
el: Ἐπίθετο

en: Month
el: Μῆνας

en: Day
el: Ἡμέρα

en: Year
el: Ἔτος

en: City
el: Πόλις

en: State
el: Πολιτεία

en: Country
el: Χώρα

en: Address 1
el: Διεύθυνση 1

en: Address 2
el: Διεύθυνση 2

en: N/A
el: -

en: Application
el: Ἐφαρμογή

en: Video
el: Βίντεο

en: Audio
el: Ἠχητικό

en: Image
el: Εἰκόνα

en: Premium
el: Ἐπὶ πληρωμῇ

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Mobile
el: Λειτουργία σὲ κινητό

en: %d day | %d d
el[0]: %d ἡμέρα

en: %d hour | %d h
el[0]: %d ὥρα

en: %d minute | %d mins
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

en: %d second | %d secs
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

en: Results
el: Ἀποτελέσματα

en: Plain White
el: Ἁπλὸ λευκό

en: A valid URL was not provided.
el: Δὲν ἐδόθη ἔγκυρη URL.

en: User has blocked requests through HTTP.
el: Ὁ χρήστης ἔχει ἀποκλείσει αἰτήματα μέσῳ HTTP.

en: Too many redirects.
el: Ὑπερβολικὰ πολλὲς ἀνακατευθύνσεις.

en: Malformed URL: %s
el: Κακοσχηματισμένη URL: %s

en: View all posts filed under %s
el: Προβολὴ ὅλων τῶν ἄρθρων ποὺ ἔχουν ἀρχειοθετηθεῖ ὡς %s

en: Feed for all posts filed under %s
el: Ροὴ ἄρθρων ποὺ ἔχουν ἀρχειοθετηθεῖ ὡς "%s"

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
el[0]: %s λεπτό
el[1]: %s λεπτά

en: %s hour | %s hours
el[0]: %s ὥρα
el[1]: %s ὧρες

en: %s day | %s days
el[0]: %s ἠμέρα
el[1]: %s ἡμέρες

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
el: Ἡ ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση ποὺ δώσατε δὲν φαίνεται νὰ εἶναι ἔγκυρη. Παρακαλοῦμε νὰ εἰσαγάγετε μία ἔγκυρη ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
el: Ἡ διεύθυνση WordPress ποὺ δώσατε δὲν φαίνεται νὰ εἶναι ἔγκυρη URL. Παρακαλοῦμε νὰ εἰσαγάγετε μιὰ ἔγκυρη URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
el: Ἡ διεύθυνση ἱστολογίου ποὺ δώσατε δὲν φαίνεται νὰ εἶναι ἔγκυρη. Παρακαλοῦμε νὰ εἰσαγάγετε μία ἔγκυρη URL.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
el: , και

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
el: καὶ

note: translators: weekday
en: Sunday
el: Κυριακή

note: translators: weekday
en: Monday
el: Δευτέρα

note: translators: weekday
en: Tuesday
el: Τρίτη

note: translators: weekday
en: Wednesday
el: Τετάρτη

note: translators: weekday
en: Thursday
el: Πέμπτη

note: translators: weekday
en: Friday
el: Παρασκευή

note: translators: weekday
en: Saturday
el: Σάββατο

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
el: Κ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
el: Δ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
el: Τ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
el: T

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
el: Π

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
el: Π

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
el: Σ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
el: Κυρ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
el: Δευ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
el: Τρι

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
el: Τε

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
el: Πε

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
el: Πα

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
el: Σαβ

note: translators: month name
en: January
el: Ἰανουαρίου

note: translators: month name
en: February
el: Φεβρουαρίου

note: translators: month name
en: March
el: Μαρτίου

note: translators: month name
en: April
el: Ἀπριλίου

note: translators: month name
en: May
el: Μαΐου

note: translators: month name
en: June
el: Ἰουνίου

note: translators: month name
en: July
el: Ἰουλίου

note: translators: month name
en: August
el: Αὐγούστου

note: translators: month name
en: September
el: Σεπτεμβρίου

note: translators: month name
en: October
el: Ὀκτωβρίου

note: translators: month name
en: November
el: Νοεμβρίου

note: translators: month name
en: December
el: Δεκεμβρίου

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
el: Ἰαν.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
el: Φεβ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
el: Μαρ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
el: Ἀπρ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
el: Μάϊ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
el: Ἰουν

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
el: Ἰουλ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
el: Αὐγ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
el: Σεπ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
el: Ὀκτ.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
el: Νοε.

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
el: Δεκ.

en: am
el: π.μ.

en: pm
el: μ.μ.

en: AM
el: π.μ.

en: PM
el: μ.μ.

en: Poll
el: Δημοσκόπηση

en: Start Date
el: Ἐναρκτήριος ἡμερομηνία

en: Unique ID
el: Μοναδικὸ ID

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Up
el: Πάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Rating
el: Ἀξιολόγηση

en: Text
el: Κείμενο

en: Area
el: Περιοχή

en: Type
el: Τύπος

en: Value
el: Τιμή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Total
el: Σύνολον

en: Survey
el: Έρευνα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Email
el: Ἠλ. διεύθυνση

en: 404 Page Not Found
el: Δὲν εὑρέθη σελίδα 404

en: Username
el: Ὄνομα χρήστη

en: Your Website
el: Τὸ ἱστολόγιό σας

en: Please enter a valid URL.
el: Παρακαλοῦμε εἰσαγάγετε μία ἔγκυρη URL

en: Subscription
el: Ἐγγραφή

en: Cancel
el: Ἀκύρωση

en: Date
el: Ἡμ/νία

en: View
el: Προβολή

en: Account Details
el: Λεπτομέρειες λογαριασμοῦ

en: F jS, Y
el: S, j F Y

en: Change
el: Ἀλλαγή

en: New Password
el: Νέος συνθηματικὸς κωδικός

en: Location
el: Θέση

en: Time Zone
el: Ζώνη ὥρας

en: UTC %s
el: Ὥρα Γκρήνουϊτς (UTC) %s

en: Language
el: Γλῶσσα

en: Domain Mapping
el: Ἀντιστοίχιση τομέως

en: Confirm
el: Ἐπιβεβαιῶστε

en: My Account
el: Ὁ λογαριασμός μου

en: Search Results for %s
el: Ἀποτελέσματα ἀναζήτησης γιὰ %s

en: All Polls
el: Ὅλες οἱ δημοσκοπήσεις

en: All Ratings
el: Ὅλες οἱ ἀξιολογήσεις

en: Edit
el: Ἐπεξεργασία

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Poll Style
el: Πῶς θὰ ἐμφανίζεται ἡ δημοσκόπηση

en: Access denied
el: Ἀπόρριψη πρόσβασης

en: No stats are available for this time period.
el: Δὲν ὑπάρχουν στατιστικὰ στοιχεῖα γι' αὐτὴν τὴν περίοδο.

en: Role
el: Ρόλος

en: Polls
el: Δημ/πήσεις

en: Privacy
el: Ἐμπιστευτικότης

en: Sign Up
el: Ἐγγραφῆτε

en: Edit My Profile
el: Τὸ προφίλ μου

en: Reports
el: Καταστάσεις

en: Close
el: Κλεῖστε

en: %s vote | %s votes
el[0]: %s ψῆφος
el[1]: %s ψῆφοι

en: Leave a Comment
el: Σχολιάστε

en: Your Name
el: Τὸ ὄνομά σας

en: Your Comment
el: Τὸ σχόλιό σας

en: Submit Comment
el: Ὑποβάλετε σχόλιο

en: English
el: Ἀγγλικά

en: Show:
el: Προβάλετε:

en: This Week
el: Αὐτὴν τὴν ἑβδομάδα

en: This Month
el: Αὐτὸν τὸν μῆνα

en: Sort by:
el: Ταξινομῆστε κατά:

en: General
el: Γενικά

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Previous Image
el: Προηγούμενη εἰκόνα

en: Next Image
el: Ἑπομένη εἰκόνα

en: Blog
el: Ἱστολόγιο

en: Support
el: Ὑποστήριξη

en: Forgot your password?
el: Ξεχάσατε τὸν συνθηματικό σας κωδικό;

en: Education
el: Μόρφωση

en: Share
el: Μοιρασθῆτε

en: Export
el: Ἐξαγωγή

en: Print
el: Ἐκτύπωση

en: Media
el: Πολυμέσα

en: Add New Answer
el: Προσθέστε νέα ἀπάντηση

en: Number of choices
el: Ἀριθμὸς ἐπιλογῶν

en: No Limit
el: Ἄνευ ὁρίων

en: Randomize answer order
el: Ταξινομῆστε τὶς ἀπαντήσεις τυχαῖα

en: Aluminum
el: Ἀλουμίνιο

en: Paper
el: Χαρτὶ

en: Skull Dark
el: Κρανίο σκούρου χρώματος

en: Skull Light
el: Κρανίο ἀνοικτοῦ χρώματος

en: Micro
el: Μικρὸ

en: Plastic White
el: Πλαστικὸ λευκὸ

en: Plastic Grey
el: Πλαστικὸ γκρίζο

en: Plastic Black
el: Πλαστικὸ μαῦρο

en: Manga
el: Μάνγκα

en: Tech Dark
el: Τεχνικὀ σκοῦρο

en: Tech Grey
el: Τεχνικὀ γκρίζο

en: Tech Light
el: Τεχνικὀ ὰνοικτό

en: Sunset
el: Ἡλιοβασίλεμα

en: Music
el: Μουσική

en: Narrow
el: Στενὸ

en: Wide
el: Φαρδὺ

en: Custom
el: Ἄλλο

en: Default
el: Κατὰ παραδοχήν (default)

en: Hide all results
el: Ἀποκρύψτε ὅλα τὰ ἀποτελέσματα

en: Position
el: Θέση

en: Expires:
el: Λήγει:

en: Never
el: Ποτέ

en: %d hours
el: %d ὧρες

en: Allow comments
el: Ἐπιτρέψτε σχόλια

en: Moderate first
el: Πρὶν τὰ ἐμφανίσετε, ἐλέγξτε τα

en: No comments
el: Οὐδὲν σχόλιον

en: Sharing
el: Κοινοποίηση (sharing)

en: Style Name
el: Ὄνομα σχεδίου

en: Plain Black
el: Ἁπλὸ μαῦρο

en: Poll Box
el: Κάλπη

en: Question
el: Ἐρώτηση

en: Answer Group
el: Ὁμάδα ἀπαντήσεων

en: Answer Check
el: Ἔλεγχος ἀπαντήσεων

en: Other Input
el: Ἄλλα δεδομένα

en: Vote Button
el: Πλῆκτρο ψήφου

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Results Text
el: Κείμενο ἀποτελεσμάτων

en: Total Votes
el: Σύνολο ψήφων

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Background
el: Ὑπόβαθρο

en: Border
el: Περίγραμμα

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ὕψος

en: Bold
el: Ἔντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Ὑπογράμμιση

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειρᾶς

en: Line Height
el: Ὕψος γραμμῆς

en: Align
el: Στοίχιση

en: Image URL
el: URL εἰκόνας

en: Image Repeat
el: Ἐπανάληψη εἰκόνας

en: Image Position
el: Θέσις εἰκόνας

en: Style
el: Σχέδιο

en: Rounded Corners
el: Καμπύλες γωνίες

en: Not supported in Internet Explorer.
el: Δὲν ὑποατηρίζεται ἀπὸ τὸν Internet Explorer.

en: Top
el: Κορυφή

en: Right
el: Δεξιά

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Ἀριστερά

en: Percent
el: Τοῖς ἑκατό

en: Upload Image
el: Ἀνεβάστε εἰκόνα

en: Done
el: Ἕτοιμοι

en: back
el: πίσω

en: Next
el: Ἑπόμενο

en: Overall
el: Ὅλο τὸ

en: Host
el: Ξενιστής (host)

en: Answer
el: Ἀπάντηση

en: Remove
el: Ἀπομακρύνετε

en: Tags
el: Ἐτικέττες

en: Privacy Policy
el: Πολιτικὴ ἀπορρήτου

en: Search
el: Ἀναζήτηση

en: Customize
el: Προσαρμόστε στὶς προτιμήσεις σας

en: Embed
el: Ἐνσωματῶστε

en: Rating Reports
el: Καταστάσεις ἀξιολόγησης

en: Language:
el: Γλῶσσα:

en: Rating Type
el: Τύπος ἀξιολόγησης

en: Center
el: Κέντρο

en: 1 Star
el: 1 ἄστρο

en: 2 Stars
el: 2 ἄστρα

en: 3 Stars
el: 3 ἄστρα

en: 4 Stars
el:  4 ἄστρα

en: 5 Stars
el: 5 ἄστρα

en: Most Popular Content
el: Τὸ δημοφιλέστερο περιεχόμενο

en: All
el: Ὄλα

en: Rated
el: Βαθμολογημένα

en: There are no rated items for this period
el: Σ' αὐτὸ τὸ χρονικὸ διάστημα δὲν ἔχει βαθμολογηθεῖ τίποτε

en: Color
el: Χρῶμα

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Red
el: Κόκκινο

en: Blue
el: Γαλάζιο

en: Green
el: Πράσινο

en: Grey
el: Γκρίζο

en: Hand
el: Χέρι

en: Nero Rating
el: Ἀξιολόγηση Nero

en: Results Popup
el: Ἀναδυόμενο παράθυρο ἀποτελεσμάτων

en: Last 24 hours
el: Τελευταῖες 24 ὧρες

en: All Time
el: Ὅλα

en: Rating ID
el: ID ἀξιολόγησης

en: Average Rating
el: Μέση ἀξιολόγηση

en: Register
el: Ἐγγραφῆτε

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Please enter a valid email address.
el: Παρακαλοῦμε νὰ εἰσαγάγετε μία ἔγκυρη ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση.

en: Confirm Password
el: Ἐπιβεβαιῶστε τὸν συνθηματικὸ κωδικό

en: Logout
el: Ἔξοδος

en: This email address is already registered.
el: Αὐτὴ ἡ ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση ἔχει ἤδη καταχωρισθεῖ.

en: Subscriptions
el: Ἐγγραφές

en: Email Subscriptions
el: Ἐγγραφὲς μέσῳ ἠλ.ταχυδρομείου

en: Subscribe
el: Ἐγγραφῆτε

en: Email:
el: Ἠλ. διεύθυνση:

en: Ascending
el: Αὔξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Closed
el: Κλειστό

en: Open
el: Ἀνοίξτε

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Settings saved
el: Οἱ ρυθμίσεις ἀποθηκεύτηκαν.

en: Your Dashboard
el: Ὁ πίνακας ἐλέγχου σας

en: Move to
el: Μεταφέρετε στὸ

en: Actions
el: Ἐνέργειες

en: Trash
el: Κάλαθος ἀχρήστων

en: Rename
el: Μετονομάστε

en: Save
el: Ἀποθήκευση

en: Loading&hellip;
el: Φόρτωση σὲ ἐξέλιξη&hellip;

en: Search Results for '%s'
el: Ἀποτελέσματα ἀναζήτησης γιὰ '%s'

en: Congratulations!
el: Συγχαρητήρια!

en: Filter
el: Ἐπιλέξτε

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Insert
el: Εἰσαγωγή

en: Go
el: Προχωρῆστε

en: Remember me
el: Νὰ μὲ θυμᾶστε

en: Options
el: Ἐπιλογές

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Shares
el: Κοινοποιήσεις σὲ τρίτους

en: QR Code
el: Κωδικὸς QR

en: Banner
el: Διαφημιστικό

en: Text Color
el: Χρῶμα κειμένου

en: Background Color
el: Χρῶμα ὑποβάθρου

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Body Text
el: Σῶμα κειμένου

en: Button Text
el: Κείμενο πλήκτρου

en: pixels
el: πίξελ

en: Send Email
el: Στεῖλτε ἠλεκτρονικὸ μήνυμα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Save Settings
el: Ἀποθήκευση ρυθμίσεων

en: Step 1
el: Βῆμα 1

en: Step 2
el: Βῆμα 2

en: Step 3
el: Βῆμα 3

en: Custom Styles
el: Δικά σας σχέδια

en: Approve
el: Ἐγκρίνετε

en: No matches.
el: Οὐδὲν ἀποτέλεσμα.

en: WordPress
el: Τὸ WordPress

en: from
el: ἀπὸ

en: Deleted
el: Διεγράφη

en: Valid
el: Ἔγκυρο

en: Widgets
el: Πλαϊνὲς προσθῆκες

en: Dashboard
el: Πίνακας Ἐλέγχου

en: Users
el: Χρῆστες

en: Sign Out
el: Ἔξοδος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Feedback
el: Ἀπόκριση

en: Features
el: Δυνατότητες

en: Label
el: Ἐτικέττα

en: Terms of Service
el: Ὅροι χρήσεως

en: and
el: καὶ

en: - Select -
el: - Ἐπιλέξτε -

en: Enable
el: Νὰ ἐνεργοποιηθεῖ

en: Image Size
el: Μέγεθος εἰκόνας

en: Format:
el: Μορφή:

en: Update Settings
el: Ἐνημερῶστε τὶς ρυθμίσεις

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Are you sure you want to delete this user?
el: Εἴσθε βέβαιος/-α ὅτι θέλετε νὰ διαγράψετε αὐτὸν τὸν χρήστη;

en: Polldaddy Styles
el: Σχέδια ἀπὸ τὸ Polldaddy

en: Deactivate
el: Ἀπενεργοποίηση

en: Activate
el: Ἐνεργοποίηση

en: Configure
el: Ρυθμίστε παραμέτρους

en: Proofread Writing
el: Διορθῶστε τὸ γραπτό σας

en: Spelling
el: Ὀρθογραφία

en: Repeated Word
el: Ἐπαναλαμβανόμενη λέξη

en: No suggestions
el: Δὲν ὑπάρχουν προτάσεις

en: Explain...
el: Ἐξηγῆστε...

en: Ignore suggestion
el: Ἀγνοῆστε τὴν πρόταση

en: Ignore always
el: Ἀγνοῆστε πάντοτε

en: Ignore all
el: Ἀγνοῆστε τὰ πάντα

en: Edit Selection...
el: Ἐπεξεργασθῆτε αὐτὸ ποὺ ἐπιλέξατε...

en: proofread
el: διορθῶστε

en: edit text
el: ἐπεξεργασθῆτε κείμενο

en: No writing errors were found.
el: Δὲν εὑρέθησαν σφάλματα γραφῆς.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
el: Σημειώθηκε πρόβλημα ἐπικοινωνίας μὲ τὴν  ὑπηρεσία After the Deadline. Ξαναδοκιμάστε σ' ἕνα λεπτό.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
el: Σημειώθηκε σφάλμα ἐνῶ ἐπικοινωνούσαμε μὲ τὴν ὑπηρεσία διόρθωσης.

en: Replace selection with:
el: Ἀντικαταστῆστε τὴν ἐπιλογὴ μέ:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
el: Ὁ διορθωτὴς ἔχει νὰ σᾶς προτείνει κάτι γι' αὐτὸ τὸ ἄρθρο. Ἐξακολουθεῖτε νὰ θέλετε νὰ τὸ δημοσιεύσετε;
    
     
    Πατῆστε "OK" γιὰ νὰ τὸ δημοσιεύσετε ἢ "Ἀκύρωση" γιὰ νὰ δεῖτε τὶς προτάσεις καὶ νὰ τὸ ἐπεξεργασθεῖτε ἀναλόγως.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
el: Ὁ διορθωτὴς ἔχει νὰ σᾶς προτείνει κάτι γι' αὐτὸ τὸ ἄρθρο. Ἐξακολουθεῖτε νὰ θέλετε νὰ τὸ ἐνημερώσετε; Πατῆστε "OK" γιὰ νὰ τὸ ἐνμηερώσετε ἢ "Ἀκύρωση" γιὰ νὰ δεῖτε τὶς προτάσεις καὶ νὰ τὸ ἐπεξεργασθεῖτε ἀναλόγως.

en: Proofreading
el: Διόρθωση κειμένων

en: Automatically proofread content when:
el: Διορθῶστε τὸ περιεχόμενο αὐτομάτως ὅταν:

en: a post or page is first published
el: ἕνα ἄρθρο ἢ σελίδα πρωτοδημοσιεύεται

en: a post or page is updated
el: ἔνα ἄρθρο ἢ σελίδα ἐνημερώνεται

en: English Options
el: Ἐπιλογὲς γιὰ τὰ ἀγγλικά

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
el: Ἐνεργοποιῆστε τὴν διόρθωση ἄρθρων καὶ σελίδων σύμφωνα μὲ τοὺς ἑξῆς γραμματικοὺς καὶ ὑφολογικοὺς κανόνες:

en: Clich&eacute;s
el: Κλισέ

en: Complex Phrases
el: Περίπλοκες φράσεις

en: Diacritical Marks
el: Διακριτικά

en: Double Negatives
el: Διπλὲς ἀρνήσεις

en: Hidden Verbs
el: Κρυμμένα ρήματα

en: Jargon
el: Ἐξειδικευμένη γλῶσσα

en: Passive Voice
el: Παθητικὴ φωνή

en: Phrases to Avoid
el: Φράσεις πρὸς ἀποφυγήν

en: Redundant Phrases
el: Περιττὲς φράσεις

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
el: <a href="%s">Μάθετε περισσότερα</a> γι' αὐτὲς τὶς ρυθμίσεις.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
el: Νὰ διορθώνονται ἄρθρα καὶ σελίδες βάσει τῆς γλώσσας ποὺ αὐτομάτως διαγιγνώσκει τὸ σύστημα

en: Ignored Phrases
el: Φράσεις ποὺ θὰ ἀγνοοῦνται

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
el: Σημειῶστε λέξεις καὶ φράσεις ποὺ θέλετε νὰ ἀγνοοῦνται ὅταν θὰ διορθώνονται τὰ ἄρθρα καὶ οἱ σελίδες σας:

en: Add
el: Προσθήκη

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
el: Βεβαιωθῆτε ὅτι πατήσατε "Ἐνημερῶστε τὸ προφίλ" στὸ κάτω μέρος τῆς ὀθόνης γιὰ ἀποθηκεύσετε τὶς ἀλλαγές σας.

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
el: Ὅταν περνᾶτε τὸ ποντίκι σας πάνω ἀπὸ τὰ γκράβαταρ ἄλλων, νὰ βλέπετε τὰ προφίλ τους.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
el: Ἐλέγξτε τὸ προφίλ σας περνῶντας τὸ ποντίκι σας πάνω ἀπὸ τὸ γκράβατάρ σας.

en: Display an image in your sidebar
el: Βάλτε μιὰν εἰκόνα στὴν πλαϊνή σας στήλη

en: Widget title:
el: Τίτλος πλαϊνῆς προσθήκης:

en: Image URL:
el: URL εἰκόνας:

en: Alternate text:
el: Ἐναλλακτικὸ κείμενο:

en: Image title:
el: Τίτλος εἰκόνας:

en: Caption:
el: Λεζάντα:

en: Image Alignment:
el: Εὐθυγράμμιση εἰκόνας:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ὕψος:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
el: Ἐὰν δὲν ὑπάρχει τιμή, θὰ προσπαθήσομε ἐμεῖς νὰ βροῦμε τὸ μέγεθος τῆς εἰκόνας.

en: Link URL (when the image is clicked):
el: URL συνδέσμου (ποὺ θὰ ἀνοίξει ὅταν πατήσετε πάνω στὴν εἰκόνα):

en: RSS Links
el: Σύνδεσμοι RSS

en: Links to your blog's RSS feeds
el: Σύνδεσμοι μὲ τὰ κανάλια RSS τοῦ ἱστολογίου σας

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Posts
el: Ἄρθρα

en: Posts & Comments
el: Ἀρθρα΄καὶ Σχόλια

en: Feed(s) to Display:
el: Ροή(-ές) πρὸς ἐμφάνισιν:

en: Text Link
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Image Link
el: Σύνδεσμος εἰκόνας

en: Text & Image Links
el: Σύνδεσμοι κειμένων καὶ εἰκόνων

en: Image Settings:
el: Ρυθμίσεις εἰκόνας:

en: Image Size:
el: Μέγεθος εἰκόνας:

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Purple
el: Πορφυρό

en: Pink
el: Ρόζ

en: Silver
el: Ἀργυρό

en: Image Color:
el: Χρῶμα εἰκόνας:

en: Shared Post
el: Ἄρθρο μοιρασμένο μὲ ἄλλους

en: Show sharing buttons on this post.
el: Προβάλετε πλῆκτρα κοινοποίησης αὐτοῦ τοῦ ἄρθρου σὲ τρίτους.

en: Share this:
el: Μοιρασθῆτε το:

en: This post has been shared!
el: Αὐτὸ τὸ ἄρθρο ἔχει μοιρασθεῖ μὲ ἄλλους!

en: You have shared this post with %s
el: Ἔχετε μοιρασθεῖ αὐτὸ τὸ ἄρθρο μὲ %s

en: Click to email this to a friend
el: Πατῆστε γιὰ νὰ τὸ στείλετε σὲ ἕναν φίλο

en: Send to Email Address
el: Στεῖλτε σὲ ἠλεκτρονικὴ διεύθυνση

en: Your Email Address
el: Ἡ ἠλεκτρονική σας διεύθυνση

en: Post was not sent - check your email addresses!
el: Τὸ ἄρθρο δὲν ἀπεστάλη - ἐλέγξτε τὶς ἠλεκτρονικές σας διευθύνσεις!

en: Email check failed, please try again
el: Ἀνεπιτυχὴς ἔλεγχος ἠλεκτρονικῆς διεύθυνσης· παρακαλοῦμε ξαναδοκιμάστε

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
el: Λυπούμεθα, ἀλλὰ τὸ ἱστολόγιό σας δὲν μπορεῖ νὰ μοιρασθεῖ ἄρθρα μὲ ἄλλους μέσῳ ἠλ. ταχυδρομείου.

en: Click to share on Twitter
el: Πατῆστε γιὰ νὰ τὸ μοιρασθῆτε στὸ Twitter

en: Click to share on StumbleUpon
el: Πατῆστε γιὰ νὰ τὸ μοιρασθῆτε στὸ StumbleUpon

en: Click to share on Reddit
el: Πατῆστε γιὰ νὰ τὸ μοιρασθῆτε στὸ Reddit

en: Click to Digg this post
el: Πατῆστε γιὰ νὰ τὸ στείλετε στὸ Digg

en: Click to share on LinkedIn
el: Πατῆστε γιὰ νὰ μοιρασθῆτε στὸ LinkedIn

en: Share on Facebook
el: Μοιρασθῆτε το στὸ Facebook

[ctx: share to]
en: Print
el: Ἐκτύπωση

en: Click to print
el: Πατῆστε γιὰ νὰ ἐκτυπώσετε

en: Click to Press This!
el: Πατῆστε γιὰ νὰ δημοσιεύσετε μέσῳ Press This!

en: Click to share
el: Πατῆστε γιὰ νὰ μοιρασθεῖτε

en: Icon
el: Εἰκονίδιο

en: Remove Service
el: Ἀφαιρέστε τὴν ὑπηρεσία

en: Sharing Settings
el: Ρυθμίσεις ὑπηρεσιῶν κοινοποίησης

en: Settings have been saved
el: Οἱ ρυθμίσεις ἀποθηκεύθηκαν

en: Available Services
el: Διαθέσιμες ὑπηρεσίες

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
el: Σύρετε στὸ παρακάτω πλαίσιο τὶς ὑπηρεσίες ποὺ θὰ θέλατε νὰ ἐνεργοποιήσετε.

en: Add a new service
el: Προσθέστε νέα ὑπηρεσία

en: Enabled Services
el: Ἐνεργοποιημένες Ὑπηρεσίες

en: Services dragged here will appear individually.
el: Οἱ ὑπηρεσίες ποὺ θὰ τοποθετηθοῦν ἐδῶ θὰ ἐμφανίζονται μία μία ξεχωριστά.

en: Drag and drop available services here
el: Σύρετε ἐδῶ τυχὸν διαθέσιμες ὑπηρεσίες

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
el: Οἱ ὑπηρεσίες ποὺ θὰ τοποθετηθοῦν ἐδῶ θὰ "κρύβονται" πίσω ἀπὸ τὸ πλῆκτρο "Μοιρασθῆτε"

en: Live Preview
el: Ζωντανὴ προεπισκόπηση

en: Sharing is off. Please add services above to enable
el: Κοινοποιήσεις (sharing) σὲ τρίτους ἐκτὸς λειτουργίας. Ἐὰν θέλετε νὰ τὶς ἐνεργοποιήσετε, παρακαλοῦμε, προσθέστε ὑπηρεσίες ἀνωτέρω

en: Icon + text
el: Εἰκονίδιο + κείμενο

en: Icon only
el: Μόνον εἰκονίδιο

en: Text only
el: Μόνο κείμενο

en: Sharing label
el: Πρὶν ἀπὸ τὰ πλῆκτρα νὰ ἐμφανίζεται τὸ λεκτικό

en: Open links in
el: Οἱ σύνδεσμοι νὰ ἀνοίγουν σὲ

en: New window
el: Νέο παράθυρο

en: Same window
el: Ἴδιο παράθυρο

en: Save Changes
el: Ἀποθήκευση ἀλλαγῶν

en: Service name
el: Ὄνομα ὑπηρεσίας

en: Icon URL
el: URL εἰκονιδίου

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
el: Εἰσαγάγετε τὴν URL ἑνὸς εἰκονιδίου 16x16px ποὺ θέλετε νὰ χρησιμοποιήσετε γι' αὐτὴν τὴν ὑπηρεσία.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
el: Σημειώθηκε σφάλμα κατὰ τὴν δημιουργία τῆς νέας σας ὑπηρεσίας κοινοποίησης - παρακαλοῦμε ἐλέγξτε ἂν δώσατε ἔγκυρα λεπτομερῆ στοιχεῖα.

en: Your blog does not currently have any published posts.
el: Τὸ ἱστολόγιό σας δὲν ἔχει αὐτὴν τὴν στιγμὴ δημοσιευμένα ἄρθρα.

en: Site Stats
el: Στατιστικὰ

en: day
el: ἡμέρα

en: week
el: ἑβδομάδα

en: month
el: μῆνας

en: the past day
el: τὴν ἡμέρα ποὺ πέρασε

en: the past week
el: τὴν περασμένη ἑβδομάδα

en: the past month
el: τὸν προηγούμενο μῆνα

en: the past quarter
el: τὸ παρελθὸν τρίμηνο

en: the past year
el: τὸ παρελθὸν ἔτος

en: Show top posts over
el: Ξαναδεῖξτε τὰ κορυφαῖα ἄρθρα

en: Show top search terms over
el: Ξαναδεῖξτε τοὺς κορυφαίους ὅρους ἀναζήτησης

en: Top Posts
el: Κορυφαῖα ἄρθρα

en: Top Searches
el: Κορυφαῖες ἀναζητήσεις

en: View All
el: Ὅλες

en: Sign me up!
el: Ἐγγράψτε με!

en: Twitter Updates
el: Ἐνημερώσεις Twitter

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
el: Σφάλμα: Παρακαλοῦμε βεβαιωθῆτε ὅτι ὁ λογαρισμός Twitter εἶναι <a href="%s">δημόσιος</a>.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
el: Σφάλμα: Τὸ Τουΐτερ δὲν ἀπήντησε. Παρακαλοῦμε περιμένετε λίγα λεπτὰ καὶ μετὰ ἀνανεῶστε αὐτὴν τὴν σελίδα.

en: Twitter username:
el: Ὄνομα χρήστη στὸ Twitter:

en: Hide replies
el: Κρύψτε τὶς ἀπαντήσεις

en: Include retweets
el: Νὰ συμπεριλάβετε καὶ ἀναμεταδιδόμενα μηνύματα Twitter
