WordPress.com - en to el translation catalogue (227 entries)

en: Monaco
el: Μονακο

en: Kuwait
el: Κουβεϊτ

en: Unsubscribe
el: Διαγραφείτε από τη συνδρομή

en: Today
el: Σήμερα

en: Responses
el: Σχόλια

en: Votes
el: Ψήφοι

en: Error
el: Σφάλμα

en: Yesterday
el: Εχθές

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Questions
el: Ερωτήσεις

en: Answers
el: Απαντήσεις

en: View Results
el: Δείτε τα Αποτελέσματα

en: Thank you for voting!
el: Ευχαριστούμε που ψηφίσατε!

en: Comments
el: Σχόλια

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Other
el: Άλλα

en: Invalid file type
el: Μη έγκυρος τύπος αρχείου

en: Average
el: Μέσο

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Name
el: Όνομα

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Date/Time
el: Ημέρα/Ώρα

en: Email Address
el: Διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: Medium
el: Μέσο

en: Large
el: Μεγάλο

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Response
el: Σχόλιο

en: None
el: Όχι

en: Random
el: Τυχαίο

en: Title
el: Τίτλος

en: City
el: Πόλη

en: Country
el: Χώρα

en: Address 1
el: 1<sup>η</sup> διεύθυνση

en: Address 2
el: 2<sup>η</sup> διεύθυνση

en: N/A
el: Μη Διαθέσιμο

en: Video
el: Βιντεο

en: Audio
el: Ήχος

en: Too many redirects.
el: Πολλές αναδιευθύνσεις.

en: Malformed URL: %s
el: Κακοσχηματισμένο URL: %s

en: View all posts filed under %s
el: Προβολή άρθρων της κατηγορίας %s

en: Feed for all posts filed under %s
el: Κανάλι άρθρων της κατηγορίας %s

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
el: και

note: translators: weekday
en: Sunday
el: Κυριακή

note: translators: weekday
en: Monday
el: Δευτέρα

note: translators: weekday
en: Tuesday
el: Τρίτη

note: translators: weekday
en: Wednesday
el: Τετάρτη

note: translators: weekday
en: Thursday
el: Πέμπτη

note: translators: weekday
en: Friday
el: Παρασκευή

note: translators: weekday
en: Saturday
el: Σάββατο

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
el: Κ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
el: Δ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
el: Τ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
el: Τ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
el: Π

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
el: Π

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
el: Σ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
el: Κυ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
el: Δε

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
el: Τρ

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
el: Τε

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
el: Πε

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
el: Πα

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
el: Σα

note: translators: month name
en: January
el: Ιανουαρίου

note: translators: month name
en: February
el: Φεβρουαρίου

note: translators: month name
en: March
el: Μαρτίου

note: translators: month name
en: April
el: Απριλίου

note: translators: month name
en: May
el: Μαΐου

note: translators: month name
en: June
el: Ιουνίου

note: translators: month name
en: July
el: Ιουλίου

note: translators: month name
en: August
el: Αυγούστου

note: translators: month name
en: September
el: Σεπτεμβρίου

note: translators: month name
en: October
el: Οκτωβρίου

note: translators: month name
en: November
el: Νοεμβρίου

note: translators: month name
en: December
el: Δεκεμβρίου

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
el: Ιαν

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
el: Φεβ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
el: Μαρ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
el: Απρ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
el: Μάι

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
el: Ιουν

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
el: Ιουλ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
el: Αυγ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
el: Σεπ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
el: Οκτ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
el: Νοε

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
el: Δεκ

en: am
el: πμ

en: pm
el: μμ

en: AM
el: ΠΜ

en: PM
el: ΜΜ

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Text
el: Κείμενο

en: Type
el: Τύπος

en: Value
el: Τιμή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Total
el: Συνολικά

en: Survey
el: Έρευνα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: View
el: Προβολή

en: Change
el: Αλλαγή

en: New Password
el: Νέος κωδικός πρόσβασης

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Time Zone
el: Ζώνη ώρας

en: Language
el: Γλώσσα

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: My Account
el: Ο λογαριασμός μου

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Role
el: Ρόλος

en: Privacy
el: Απόρρητο

en: Sign Up
el: Εγγραφή

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Leave a Comment
el: Γράψτε ένα σχόλιο

en: Your Name
el: Όνομα

en: Your Comment
el: Το σχόλιό σας

en: Submit Comment
el: Υποβολή σχολίου

en: English
el: Αγγλικά

en: Show:
el: Προβολή:

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: General
el: Γενικά

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Share
el: Μοιραστείτε το

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Media
el: Πολυμέσα

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Position
el: Θέση

en: Never
el: Ποτέ

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Background
el: Φόντο

en: Border
el: Περιθώριο

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Align
el: Στοίχιση

en: Image URL
el: URL εικόνας

en: Rounded Corners
el: Στρογγυλεμένες Γωνίες

en: Top
el: Πάνω

en: Right
el: Δεξιά

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Done
el: ΟΚ

en: Next
el: Επόμενη

en: Overall
el: Γενικά

en: Answer
el: Απάντηση

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Center
el: Κέντρο

en: Blue
el: Μπλε

en: Register
el: Εγγραφή

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Password Reset
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Subscriptions
el: Συνδρομές

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Closed
el: Κλειστό

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Settings saved
el: Οι νέες ρυθμίσεις αποθηκεύθηκαν

en: Your Dashboard
el: Διαχείριση

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Search Results for '%s'
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για '%s'

en: Congratulations!
el: Συγχαρητήρια!

en: Filter
el: Φιλτράρισμα

en: Library
el: Συλλογή

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Go
el: Μετάβαση

en: Remember me
el: Να με θυμάσαι

en: Options
el: Ρυθμίσεις

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Optional
el: Προαιρετικά

en: Save Settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Dismiss
el: Απόρριψη

en: Step 1
el: Βήμα 1ο

en: Step 2
el: Βήμα 2ο

en: Step 3
el: Βήμα 3ο

en: Approve
el: Έγκριση

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Dashboard
el: Πίνακας ελέγχου

en: Users
el: Μέλη

en: Help
el: Βοήθεια

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Terms of Service
el: Όροι Χρήσεως

en: and
el: και

en: - Select -
el: - Επιλογή -

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Are you sure you want to delete this user?
el: Είστε σίγουρος οτι θέλετε να διαγράψετε αυτόν τον χρήστη;

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: No suggestions
el: Καμία πρόταση

en: Ignore all
el: Παράβλεψη όλων

en: Add
el: Προσθήκη

en: Widget title:
el: Τίτλος widget:

en: RSS Links
el: Σύνδεσμοι RSS

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Posts
el: Άρθρα

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: day
el: μέρα

en: week
el: εβδομάδα

en: month
el: μήνας

en: the past day
el: εχθές

en: the past week
el: Την προηγούμενη εβδομάδα

en: the past month
el: Τον προηγούμενο μήνα

en: the past quarter
el: το προηγούμενο τρίμηνο

en: the past year
el: Πέρσι

en: Chart stats by
el: Στατιστικά γραφήματα από

en: Top Posts
el: Δημοφιλή άρθρα

en: Top Searches
el: Δημοφιλείς αναζητήσεις
