WordPress.com - en to fa translation catalogue (684 entries)

en: Anguilla
fa: آنگویلا

en: Mauritius
fa: موریس

en: Andorra
fa: آندورا

en: Puerto Rico
fa: پورتو ریکو

en: Antarctica
fa: جنوبگان

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Europe
fa: اروپا

en: Qatar
fa: قطر

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سان مارینو

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Guam
fa: گوآم

en: Djibouti
fa: دیجبوتی

en: Guyana
fa: گویان

en: Palau
fa: پالائو

en: Fiji
fa: فیجی

en: Nauru
fa: نائورو

en: Australia
fa: استرالیا

en: Monaco
fa: موناکو

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Reunion
fa: رئونیون

en: Georgia
fa: گرجستان

en: United States
fa: ایالات متحده

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Macau
fa: ماکااو

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Panama
fa: پاناما

en: Belize
fa: بلیز

en: Aruba
fa: اروبا

en: Niue
fa: نیووی

en: Guadeloupe
fa: گوادلوپ

en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

en: Gibraltar
fa: جبل‌ طارق

en: Malta
fa: مالت

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Kuwait
fa: کویت

en: Egypt
fa: مصر

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Unsubscribe
fa: لغو اشتراک

en: Invalid Videolog identifier
fa: شناساگر نامعتبر ویدئولاگ

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
fa: برای پخش این فیلم نیاز به <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> دارید.

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
fa: برچسب اچ‌تی‌ام‌الِ <code>%s</code> برداشته شد، چراکه مجاز نیست

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Today
fa: امروز

en: Responses
fa: پاسخ

en: Ratings
fa: ارزیابی‌ها

en: Votes
fa: آرا

en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

en: Page Not Found
fa: صفحه یافت نشد

en: Error
fa: خطا

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Questions
fa: پرسش‌ها

en: Answers
fa: پاسخ‌ها

en: View Results
fa: دیدن نتایج

en: Thank you for voting!
fa: سپاس از رای‌تان!

en: Return To Poll
fa: بازگشت به نظرسنجی

en: votes
fa: رای

en: Vote
fa: رای دادن

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Continue
fa: ادامه

en: Password Protected
fa: پاسداری شده با گذرواژه

en: Other
fa: سایر موارد

en: Invalid file type
fa: گونه‌ی نادرستی از پرونده

en: Rate This
fa: ارزیابی این

en: Average
fa: میانگین

en: Good
fa: خوب

en: Thank You
fa: سپاس از شما

en: Rate Up
fa: امتیاز مثبت

en: Rate Down
fa: امتیاز منفی

en: Free
fa: رایگان

en: VIP
fa: وی‌آی‌پی

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Administrator
fa: مدیریت

en: Aluminum Narrow
fa: آلمینیومی باریک

en: Aluminum Medium
fa: آلمینیومی میانه

en: Aluminum Wide
fa: آلمینیومی پهن

en: Plain White Narrow
fa: سفید ساده‌ی باریک

en: Plain White Medium
fa: سفید ساده‌ی میانه

en: Plain White Wide
fa: سفید ساده‌ی پهن

en: Plain Black Narrow
fa: مشکی ساده‌ی باریک

en: Plain Black Medium
fa: مشکی ساده‌ی میانه

en: Plain Black Wide
fa: مشکی ساده‌ی پهن

en: Paper Narrow
fa: کلاغذی باریک

en: Paper Medium
fa: کاغذی میانه

en: Paper Wide
fa: کاغذی پهن

en: Skull Dark Narrow
fa: اسکلت تیره‌ی باریک

en: Skull Dark Wide
fa: اسکلت تیره‌ی پهن

en: Skull Light Narrow
fa: اسکلت روشن باریک

en: Skull Light Medium
fa: اسکلت روشن میانه

en: Skull Light Wide
fa: اسکلت روشن پهن

en: Plastic White Narrow
fa: سفید پلاستیکی باریک

en: Plastic White Medium
fa: سفید پلاستیکی میانه

en: Plastic White Wide
fa: سفید پلاستیکی پهن

en: Plastic Grey Narrow
fa: خاکستری پلاستیکی باریک

en: Plastic Grey Medium
fa: خاکستری پلاستیکی میانه

en: Plastic Grey Wide
fa: خاکستری پلاستیکی پهن

en: Plastic Black Narrow
fa: سیاه پلاستیکی باریک

en: Plastic Black Medium
fa: سیاه پلاستیکی میانه

en: Plastic Black Wide
fa: سیاه پلاستیکی پهن

en: Manga Narrow
fa: مانگای باریک

en: Manga Medium
fa: مانگای میانه

en: Manga Wide
fa: مانگای پهن

en: Tech Dark Narrow
fa: فن‌آوری تیره‌ی باریک

en: Tech Dark Medium
fa: فن‌آوری تیره‌ی میانه

en: Tech Dark Wide
fa: فن‌آوری تیره‌ی پهن

en: Tech Grey Narrow
fa: فن‌آوری خاکستری باریک

en: Tech Grey Medium
fa: فن‌آوری خاکستری میانه

en: Tech Grey Wide
fa: فن‌آوری خاکستری پهن

en: Tech Light Narrow
fa: فن‌آوری روشن باریک

en: Tech Light Medium
fa: فن‌آوری روشن میانه

en: Tech Light Wide
fa: فن‌آوری روشن پهن

en: Working Male Narrow
fa: مرد در حال کار باریک

en: Working Male Medium
fa: مرد در حال کار میانه

en: Working Male Wide
fa: مرد در حال کار پهن

en: Working Female Narrow
fa: زن در حال کار باریک

en: Working Female Medium
fa: زن در حال کار میانه

en: Working Female Wide
fa: زن در حال کار پهن

en: Thinking Male Narrow
fa: مرد متفکر باریک

en: Thinking Male Medium
fa: مرد متفکر میانه

en: Thinking Male Wide
fa: مرد متفکر پهن

en: Thinking Female Narrow
fa: زن متفکر باریک

en: Thinking Female Medium
fa: زن متفکر میانه

en: Thinking Female Wide
fa: زن متفکر پهن

en: Sunset Narrow
fa: غروب آفتاب باریک

en: Sunset Medium
fa: غروب آفتاب میانه

en: Sunset Wide
fa: غروب آفتاب پهن

en: Music Medium
fa: آهنگ میانه

en: <p>the parameter id is missing</p>
fa: <p>شناسه‌ی پارامتر جا مانده است</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
fa: <p>مقادیر پشتیبانی نشده در کُد کوتاه</p>

en: <p>the parameter lang is invalid</p>
fa: <p>پارامتر lang نامعتبر است</p>

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
fa: امکان کوتاه کردن پیوند نبود. لطفاً زمانی دیگر دوباره تلاش کنید یا از پارامتر خدمت‌رسان دیگری استفاده نمایید.

en: Cannot determine any url
fa: هیچ نشانی وبی شناسایی نمی‌شود

en: Multiple Choice
fa: گزینش چندگانه

en: Name
fa: نام

en: Address
fa: نشانی

en: Date/Time
fa: تاریخ/زمان

en: Number
fa: شماره

en: Email Address
fa: رایانشانی

en: URL
fa: نشانی وب

en: Small
fa: کوچک

en: Medium
fa: میانه

en: Large
fa: بزرگ

en: Password
fa: گذرواژه

en: Response
fa: پاسخ

en: None
fa: هیچکدام

en: A-Z
fa: به تریتب حروف

en: Random
fa: تصادفی

en: Title
fa: عنوان

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوداگی

en: Month
fa: ماه

en: Day
fa: روز

en: Year
fa: سال

en: City
fa: شهر

en: State
fa: وضعیت

en: Country
fa: کشور

en: Address 1
fa: نشانی ۱

en: Address 2
fa: نشانی ۲

en: Application
fa: نرم‌افزار کاربردی

en: Video
fa: فیلم

en: Audio
fa: صدا

en: Image
fa: عکس

en: Premium
fa: برگزیده

en: Fixed
fa: ثابت

en: Mobile
fa: تلفن همراه

en: %d day | %d d
fa[0]: %d روز

en: %d hour | %d h
fa[0]: %d ساعت

en: %d minute | %d mins
fa[0]: %d دقیقه

en: %d second | %d secs
fa[0]: %d ثانیه

en: Results
fa: نتایج

en: Plain White
fa: سفید ساده

en: A valid URL was not provided.
fa: نشانی وب درستی فراهم نشده بود.

en: User has blocked requests through HTTP.
fa: کاربر درخواست HTTP را بلوکه کرد.

en: Too many redirects.
fa: بازهدایت‌های بسیار زیاد.

en: Malformed URL: %s
fa: نشانی وب نابهنجار: %s

en: View all posts filed under %s
fa: نمایش ‌همه‌یی نوشته‌های دسته‌بندی شده در %s

en: Feed for all posts filed under %s
fa: خوراک همه‌ی نوشته‌های دسته‌ی %s

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
fa[0]: %s دقیقه

en: %s hour | %s hours
fa[0]: %s ساعت

en: %s day | %s days
fa[0]: %s روز

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
fa: رایانشانی وارد شده به نظر رایانشانی معتبری نمی‌رسید. لطفا یک رایانشانی معتبر وارد نمایید.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fa: نشانی وردپرسی که وارد نمودید، به نظر نشانی وب درستی نمی‌آمد. لطفا یک نشانی وب درست معتبر کنید.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
fa: نشانی وب‌گاهی که وارد کردید به نظر نشانی وب درستی نمی‌آمد. لطفا یک نشانی وب معتبر وارد نمایید.

note: translators: used between list items, there is a space after the coma
en: ,
fa: ،

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
fa: ٬ و

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
fa:  و

note: translators: weekday
en: Sunday
fa: یکشنبه

note: translators: weekday
en: Monday
fa: دوشنبه

note: translators: weekday
en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

note: translators: weekday
en: Wednesday
fa: چهارشنبه

note: translators: weekday
en: Thursday
fa: پنجشنبه

note: translators: weekday
en: Friday
fa: جمعه

note: translators: weekday
en: Saturday
fa: شنبه

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
fa: ی

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
fa: د

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
fa: س

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
fa: چ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
fa: پ

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
fa: ج

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
fa: ش

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
fa: یک

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
fa: دو

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
fa: سه

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
fa: چهار

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
fa: پنج

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
fa: جمعه

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
fa: شنبه

note: translators: month name
en: January
fa: ژانویه

note: translators: month name
en: February
fa: فوریه

note: translators: month name
en: March
fa: مارس

note: translators: month name
en: April
fa: آوریل

note: translators: month name
en: May
fa: مه

note: translators: month name
en: June
fa: ژوئن

note: translators: month name
en: July
fa: ژوئیه

note: translators: month name
en: August
fa: اوت

note: translators: month name
en: September
fa: سپتامبر

note: translators: month name
en: October
fa: اکتبر

note: translators: month name
en: November
fa: نوامبر

note: translators: month name
en: December
fa: دسامبر

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
fa: ژانویه

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
fa: فوریه

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
fa: مارچ

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
fa: آوریل

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
fa: مه

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
fa: ژوئن

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
fa: ژوئیه

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
fa: اوت

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
fa: سپتامبر

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
fa: اکتبر

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
fa: نوامبر

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
fa: دسامبر

en: am
fa: ق.ظ.

en: pm
fa: ب.ظ.

en: AM
fa: ق.ظ.

en: PM
fa: ب.ظ.

en: Poll
fa: نظرسنجی

en: Start Date
fa: تاریخ آغاز

en: Unique ID
fa: شناسه‌ی یگانه

en: Permalink
fa: پیوند پایدار

en: Up
fa: بالا

en: Down
fa: پایین

en: Rating
fa: نمره

en: Text
fa: متن

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Area
fa: منظقه

en: Type
fa: گونه

en: Value
fa: مقدار

en: Size
fa: اندازه

en: Total
fa: همگی

en: Survey
fa: نظرسنجی

en: Status
fa: وضعیت

en: Email
fa: رایانشانی

en: 404 Page Not Found
fa: صفحه‌ی ۴۰۴ یافت نشد

en: Username
fa: نام کاربری

en: Your Website
fa: وب‌گاه شما

en: Please enter a valid URL.
fa: لطفاً یک نشانی وب معتبر وارد نمایید.

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Cancel
fa: لغو

en: Date
fa: تاریخ

en: View
fa: مشاهده

en: Account Details
fa: جزئیات حساب

en: F jS, Y
fa: j F Y

en: Change
fa: تغییر دادن

en: New Password
fa: گذرواژه‌ی تازه:

en: Location
fa: مکان

en: Time Zone
fa: زمان محلی

en: Language
fa: زبان

en: Domain Mapping
fa: مسیردهی دانه

en: Confirm
fa: تأیید

en: My Account
fa: حساب من

en: Search Results for %s
fa: نتایج جستجو برای %s

en: All Polls
fa: همه‌ی نظرسنجی‌ها

en: All Ratings
fa: همه‌ی ارزیابی‌ها

en: Edit
fa: ویرایش

en: Delete
fa: حذف

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Poll Style
fa: سبک نظرسنجی

en: Access denied
fa: دسترسی نیست

en: No stats are available for this time period.
fa: هیچ آماری برای این بازه‌ی زمانی در دست نیست.

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Role
fa: نقش

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Privacy
fa: حریم خصوصی

en: Sign Up
fa: نام‌نویسی

en: Edit My Profile
fa: ویرایش شناس‌نامه‌ی من

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Close
fa: بستن

en: %s vote | %s votes
fa[0]: %s رای

en: Leave a Comment
fa: نوشتن دیدگاه

en: Your Name
fa: نام شما

en: Your Comment
fa: دیدگاه شما

en: Submit Comment
fa: فرستادن دیدگاه

en: Page %d
fa: صفحه‌ی %d

en: English
fa: انگلیسی

en: Show:
fa: نمایش:

en: This Week
fa: این هفته

en: This Month
fa: این ماه

en: Sort by:
fa: چینش بر اساس:

en: General
fa: همگانی

en: Note:
fa: توجه:

en: Previous Image
fa: تصویر پیشین

en: Next Image
fa: تصویر پسین

en: Blog
fa: وب‌نوشت

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Forgot your password?
fa: گذرواژه‌تان را فراموش کرده‌اید؟

en: Polldaddy
fa: پال‌ددی

en: Education
fa: تحصیلات

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Export
fa: برون‌بری

en: Print
fa: چاپ

en: Media
fa: رسانه

en: Add New Answer
fa: افزودن پاسخ تازه

en: Number of choices
fa: شمار گزینه‌ها

en: No Limit
fa: بدون محدودیت

en: Randomize answer order
fa: ترتیب پاسخ‌ها اتفاقی باشد

en: Aluminum
fa: آلمینیومی

en: Paper
fa: کاغذی

en: Skull Dark
fa: اسکلت تیره

en: Skull Light
fa: اسکلت روشن

en: Micro
fa: میکرو

en: Plastic White
fa: سفید پلاستیکی

en: Plastic Grey
fa: خاکستری پلاستیکی

en: Plastic Black
fa: سیاه پلاستیکی

en: Manga
fa: مانگا

en: Tech Dark
fa: فن‌آوری تیره

en: Tech Grey
fa: فن‌آوری خاکستری

en: Tech Light
fa: فن‌آوری روشن

en: Sunset
fa: غروب آفتاب

en: Music
fa: آهنگ

en: Narrow
fa: باریک

en: Wide
fa: پهن

en: Custom
fa: سفارشی

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Hide all results
fa: مخفی کردن تمام نتایج

en: Position
fa: موقعیت

en: Expires:
fa: انقضا:

en: Never
fa: هرگز

en: %d hours
fa: %d ساعت

en: %d week
fa: %d هفته

en: %d month
fa: %d ماه

en: Allow comments
fa: پذیرفتن دیدگاه‌ها

en: Moderate first
fa: ابتدا مدیریت کنید

en: No comments
fa: دیدگاهی نیست

en: Sharing
fa: اشتراک‌گذاری

en: Style Name
fa: نام سبک

en: Plain Black
fa: مشکی ساده

en: Force RTL
fa: راست‌به‌چپ اجباری

en: Force LTR
fa: چپ‌به‌راست اجباری

en: Poll Box
fa: جعبه‌ی نظرسنجی

en: Question
fa: پرسش

en: Answer Group
fa: گروه پاسخ‌ها

en: Answer Check
fa: تیک پاسخ‌ها

en: Other Input
fa: دیگر ورودی‌ها

en: Vote Button
fa: دکمه‌ی رای

en: Links
fa: پیوندها

en: Feedback Group
fa: گروه بازخورد

en: Results Group
fa: گروه نتایج

en: Results Percent
fa: درصد نتایج

en: Results Votes
fa: آرای نتایج

en: Results Text
fa: متن نتایج

en: Results Background
fa: پس‌زمینه‌ی نتایج

en: Results Bar
fa: نوار نتایج

en: Total Votes
fa: مجموع آرا

en: Font
fa: قلم

en: Background
fa: پس‌زمینه

en: Border
fa: لبه‌ها

en: Margin
fa: کناره

en: Padding
fa: پشتی‌گذاری

en: Width
fa: پهنا

en: Height
fa: بلندا

en: Bold
fa: تو پُر

en: Italic
fa: کج

en: Underline
fa: زیرخط دار

en: Font Size
fa: اندازه‌ی قلم

en: Line Height
fa: بلندای خط

en: Align
fa: چینش

en: Image URL
fa: نشانی وب تصویر

en: Image Repeat
fa: تکرار تصویر

en: Image Position
fa: مکان تصویر

en: Style
fa: سبک

en: Rounded Corners
fa: گوشه‌های گرد

en: Not supported in Internet Explorer.
fa: در اینترنت اکسپلورر پشتیبانی نمی‌شود.

en: Top
fa: بالا

en: Right
fa: راست

en: Bottom
fa: پایین

en: Left
fa: چپ

en: Percent
fa: درصد

en: Upload Image
fa: بارگذاری تصویر

en: Done
fa: انجام شد

en: back
fa: برگشت

en: Next
fa: بعدی

en: Count
fa: شمارنده

en: Overall
fa: روی‌هم‌رفته

en: Host
fa: میزبان

en: Answer
fa: پاسخ

en: Remove
fa: برداشتن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Privacy Policy
fa: سیاست حفظ اسرار

en: Search
fa: جستجو

en: Customize
fa: سفارشی‌سازی

en: Embed
fa: جاسازی

en: Rating Reports
fa: گزارش ارزیابی‌ها

en: Language:
fa: زبان:

en: JavaScript
fa: جاوا اسکریپت

en: Rating Type
fa: نوع ارزیابی

en: Center
fa: میان‌چین

en: 1 Star
fa: ۱ ستاره

en: 2 Stars
fa: ۲ ستاره

en: 3 Stars
fa: ۳ ستاره

en: 4 Stars
fa: ۴ ستاره

en: 5 Stars
fa: ۵ ستاره

en: Most Popular Content
fa: پرطرفدارترین محتوا

en: All
fa: همه

en: Rated
fa: ارزیابی شده

en: There are no rated items for this period
fa: هیچ مورد ارزیابی‌شده‌ای در این بازه وجود ندارد

en: Color
fa: رنگ

en: Yellow
fa: زرد

en: Red
fa: قرمز

en: Blue
fa: آبی

en: Green
fa: سبز

en: Grey
fa: خاکستری

en: Hand
fa: دست

en: Nero Rating
fa: ارزیابی نِرو

en: Results Popup
fa: نتایج بالاپر

en: Last 24 hours
fa: ۲۴ ساعت گذشته

en: All Time
fa: همه‌ی زمان‌ها

en: Rating ID
fa: شناسه‌ی ارزیابی

en: Average Rating
fa: میانگین امتیاز

en: Register
fa: نام‌نویسی

en: Information
fa: اطلاعات

en: Password Reset
fa: بازنشانی گذرواژه

en: Please enter a valid email address.
fa: لطفا یک رایانشانی معتبر وارد نمایید.

en: Confirm Password
fa: تایید گذرواژه

en: Logout
fa: بیرون‌رفتن

en: This email address is already registered.
fa: این رایانشانی از پیش نام‌نویسی شده است.

en: Subscriptions
fa: اشتراک‌ها

en: Email Subscriptions
fa: اشتراک‌های رایانامه‌ای

en: Subscribe
fa: مشترک شدن

en: Email:
fa: رایانشانی:

en: Ascending
fa: بالارونده

en: Descending
fa: پایین‌رونده

en: Closed
fa: بسته شده

en: Open
fa: باز

en: Copy
fa: رونوشت برداری

en: Settings saved
fa: تنضیمات ذخیره شد

en: Your Dashboard
fa: پیش‌خوان شما

en: Move to
fa: جابجایی به

en: Actions
fa: کارها

en: Trash
fa: دور انداختن

en: Rename
fa: بازنامیدن

en: Save
fa: ذخیره

en: Loading&hellip;
fa: بارگذاری&hellip;

en: Search Results for '%s'
fa: نتایج جستجو برای '%s'

en: Congratulations!
fa: تبریک!

en: Filter
fa: پالایه

en: Library
fa: کتابخانه

en: Insert
fa: گذاشتن

en: Notifications
fa: آگاه‌سازی‌ها

en: Go
fa: برو

en: Remember me
fa: مرا به خاطر بسپار

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Warning:
fa: هشدار:

en: Shares
fa: اشتراک‌گذاری‌ها

en: Facebook
fa: فیسبوک

en: QR Code
fa: کد QR

en: Banner
fa: برنگاشت

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Alignment
fa: چیدمان

en: Body Text
fa: متن بدنه

en: Button Text
fa: متن دکمه

en: pixels
fa: پیکسل

en: Send Email
fa: فرستادن رایانامه

en: Optional
fa: دلبخواه

en: Save Settings
fa: ذخیره کردن تنظیمات

en: Dismiss
fa: لغو

en: Step 1
fa: گام ۱

en: Step 2
fa: گام ۲

en: Step 3
fa: گام ۳

en: Custom Styles
fa: سبک‌های سفارشی

en: Approve
fa: پذیرفتن

en: No matches.
fa: هم‌خوانی پیدا نکرد.

en: Twitter
fa: توئیتر

en: WordPress
fa: وردپرس

en: Posterous
fa: پُستِروس

en: from
fa: از

en: Accepted
fa: پذیرفته‌شده

en: Deleted
fa: حذف شده

en: Valid
fa: معتبر

en: created
fa: ساخته شده

en: Widgets
fa: ابزارک‌ها

en: Dashboard
fa: پیش‌خوان

en: Users
fa: کاربران

en: Sign Out
fa: بیرون‌رفتن

en: Help
fa: راهنما

en: Feedback
fa: بازخورد

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Label
fa: شناس‌برگ

en: Terms of Service
fa: شرایط و ضوابط خدمات

en: and
fa: و

en: - Select -
fa: - گزینش کنید -

en: Disable
fa: ناکارا کردن

en: Enable
fa: کارا کردن

en: View Profile
fa: دیدن شناسنامه

en: Image Size
fa: اندازه‌ی تصویر

en: Format:
fa: قالب:

en: HTML
fa: اِچ‌تی‌اِم‌اِل

en: Update Settings
fa: به‌روزرسانی تنظیمات

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Upgrade To Pro
fa: ارتقا به حرفه‌ای

en: Are you sure you want to delete this user?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این کاربر را حذف کنید؟

en: User Role
fa: نقش کاربر

en: Polldaddy Styles
fa: سبک‌های پال‌ددی

en: Send Invitation
fa: فرستادن دعوت‌نامه

en: Debug
fa: اشکال‌زدایی

en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

en: Activate
fa: فعال کردن

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Proofread Writing
fa: نمونه‌خوانی نوشته

en: Spelling
fa: املا

en: Repeated Word
fa: واژه‌ی تکراری

en: No suggestions
fa: پیشنهادی وجود ندارد

en: Explain...
fa: توضیح...

en: Ignore suggestion
fa: نادیده گرفتن پیشنهاد

en: Ignore always
fa: همیشه نادیده بگیر

en: Ignore all
fa: از همه چشم‌پوشی کن

en: Edit Selection...
fa: ویرایش قسمت گزینش شده...

en: proofread
fa: نمونه‌خوانی

en: edit text
fa: ویرایش متن

en: No writing errors were found.
fa: خطای نگارشی‌ای یافت نشد.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
fa: مشکلی هنگام ارتباط با کارساز اَفتِر دِ دِدلاین بود. پس از یک دقیقه دوباره تلاش کنید.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
fa: خطایی هنگام ارتباط با خدمات نمونه‌خوان رخ داد.

en: Replace selection with:
fa: جایگزین کردن قسمت گزینش شده با:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fa: نمونه‌خوان پیشنهادهایی برای این نوشته دارد. آیا مطمئنید که می‌خواهید منتشرش کنید؟
    
    پـذیـرش را بفشارید تا نوشته‌تان منتشر شود، یا لـغـو برای مشاهده‌ی پیشنهاد‌ها و ویرایش نوشته

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fa: نمونه‌خوان پیشنهادهایی برای این نوشته دارد. آیا مطمئنید می‌خواهید به‌روزش کنید؟
    
    پـذیـرش را بفشارید تا نوشته‌تان به‌روز شود، یا لـغـو برای مشاهده‌ی پیشنهاد‌ها و ویرایش نوشته.

en: Proofreading
fa: نمونه‌خوانی

en: Automatically proofread content when:
fa: نمونه‌خوانی خودکار محتوا هنگامی که:

en: a post or page is first published
fa: نوشته یا صفحه‌ای برای نخستین بار منتشر می‌شود

en: a post or page is updated
fa: نوشته یا صفحه‌ای به‌روز می‌شود

en: English Options
fa: گزینه‌های انگلیسی

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
fa: کارا کردن نمونه‌خوانی هنگام نگارش نوشته‌ها و صفحه‌ها برای قواعد دستوری و صفحه‌بندی زیر:

en: Clich&eacute;s
fa: کلیشه‌ها

en: Complex Phrases
fa: عبارات پیچیده

en: Diacritical Marks
fa: اعراب‌گذاری‌ها

en: Double Negatives
fa: دوبار منفی کردن‌ها

en: Hidden Verbs
fa: افعال پنهان

en: Jargon
fa: تخصصی

en: Passive Voice
fa: حالت مجهول

en: Phrases to Avoid
fa: عباراتی که باید از آنها پرهیز کرد

en: Redundant Phrases
fa: عبارات حشو

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
fa: درباره‌ی این گزینه‌ها <a href="%s">بیشتر بدانید</a>.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
fa: استفاده از زبانی که خودکار شناسایی می‌شود برای نمونه‌خوانی نوشته‌ها و صفحه‌ها

en: Ignored Phrases
fa: عبارات نادیده گرفته شده

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
fa: واژه‌ها و عباراتی را که می‌خواهید هنگام نمونه‌خوانی نوشته‌ها و صفحه‌هایتان نادیده گرفته شوند، مشخص کنید:

en: Add
fa: افزودن

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
fa: حتما دکمه‌ی «به‌روزرسانی شناس‌نامه» را در پایین پرده کلیک کنید تا تغییراتتان ذخیره گردد.

en: Gravatar Hovercards
fa: کارت‌های آویزان گراواتار

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
fa: دیدن شناسنامه‌ی افراد وقتی موشی را روی گراواتارشان می‌برید

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
fa: برای بررسی شناسنامه‌ی خود، موشی را روی گراواتارتان ببرید.

en: Display an image in your sidebar
fa: نمایش عکس در ستون کناری شما

en: Widget title:
fa: عنوان ابزارک:

en: Image URL:
fa: نشانی وب تصویر:

en: Alternate text:
fa: متن جایگزین:

en: Image title:
fa: عنوان تصویر:

en: Caption:
fa: برنگاشت:

en: Image Alignment:
fa: چینش تصویر:

en: Width:
fa: پهنا:

en: Height:
fa: درازا:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
fa: اگر خالی باشد، تلاش خواهیم کرد تا اندازه‌ی تصویر را تشخیص دهیم.

en: Link URL (when the image is clicked):
fa: نشانی وب پیوند (هنگامی که تصویر کلیک می‌شود):

en: RSS Links
fa: پیوندهای RSS

en: Links to your blog's RSS feeds
fa: پیوندهایی به خوراک آر‌اس‌اس وب‌نوشت شما

en: Title:
fa: عنوان:

en: Posts
fa: نوشته‌ها

en: Posts & Comments
fa: نوشته‌ها و دیدگاه‌ها

en: Feed(s) to Display:
fa: خوراک‌هایی که نمایش داده می‌شوند:

en: Text Link
fa: پیوند متنی

en: Image Link
fa: پیوند تصویری

en: Text & Image Links
fa: پیوند‌های تصویری و متنی

en: Image Settings:
fa: تنظیمات تصویر:

en: Image Size:
fa: اندازه‌ی تصویر:

en: Orange
fa: نارنجی

en: Purple
fa: بنفش

en: Pink
fa: صورتی

en: Silver
fa: نقره‌ای

en: Image Color:
fa: رنگ تصویر:

en: RSS -
fa: آراِس‌اِس -

en: Shared Post
fa: نوشته‌ی به اشتراک گذاشته شده

en: Show sharing buttons on this post.
fa: نمایش دکمه‌های اشتراک‌گذاری روی این نوشته.

en: Share this:
fa: اشتراک‌گذاری این:

en: This post has been shared!
fa: این نوشته به اشتراک گذاشته شده!

en: You have shared this post with %s
fa: شما اين نوشته را با %s به اشتراک گذاشته‌اید

[ctx: share to]
en: Email
fa: رایانامه

en: Click to email this to a friend
fa: برای رایانامه کردن این به دوستان کلیک کنید

en: Send to Email Address
fa: فرستادن به رایانشانی

en: Your Email Address
fa: رایانشانی شما

en: Post was not sent - check your email addresses!
fa: نوشته فرستاده نشد - رایانشانی‌های خود را بررسی کنید!

en: Email check failed, please try again
fa: بررسی رایانشانی نافرجام ماند، خواهشمندیم دوباره تلاش کنید

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
fa: پوزش، وب‌نوشت شما نمی‌تواند نوشته‌ها را با رایانامه به اشتراک بگذارد.

[ctx: share to]
en: Twitter
fa: توییتر

en: Click to share on Twitter
fa: برای به اشتراک گذاشتن در توییتر کلیک کنید

en: StumbleUpon
fa: استامبل‌آپان

[ctx: share to]
en: StumbleUpon
fa: استامبل‌آپان

en: Click to share on StumbleUpon
fa: برای به اشتراک گذاشتن در استامبل‌آپان کلیک کنید

en: Reddit
fa: رِدیـت

en: Click to share on Reddit
fa: برای به اشتراک گذاشتن در رددیت کلیک کنید

en: Digg
fa: دیگ

en: Click to Digg this post
fa: برای دیگ کردن این نوشته کلیک کنید

[ctx: share to]
en: Digg
fa: دیگ

en: LinkedIn
fa: لینکداین

[ctx: share to]
en: LinkedIn
fa: لینکداین

en: Click to share on LinkedIn
fa: برای به اشتراک گذاشتن روی لینکداین کلیک کنید

[ctx: share to]
en: Facebook
fa: فیسبوک

en: Share on Facebook
fa: به اشتراک گذاشتن در فیسبوک

[ctx: share to]
en: Print
fa: چاپ

en: Click to print
fa: برای چاپ کردن کلیک کنید

en: Press This
fa: نشر این

[ctx: share to]
en: Press This
fa: نشر این

en: Click to Press This!
fa: برای نـشر ایـن کلیک کنید!

en: Google +1
fa: گوگل +۱

en: Click to share
fa: برای به اشتراک گذاشتن کلیک کنید

en: Icon
fa: شمایل

en: Remove Service
fa: برداشتن خدمت

en: Sharing Settings
fa: تنظیمات اشتراک‌گذاری

en: Settings have been saved
fa: تنظیمات ذخیره شده‌اند

en: Available Services
fa: خدمات در دسترس

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
fa: خدماتی را که می‌خواهید کارا کنید به جعبه‌ی زیر بکشید و رها کنید.

en: Add a new service
fa: افزودن یک خدمت تازه

en: Enabled Services
fa: خدمات کارا

en: Services dragged here will appear individually.
fa: خدمات کشیده شده به اینجا جداجدا نمایان می‌شوند.

en: Drag and drop available services here
fa: خدمات در دسترس را به اینجا بکشید و رها کنید

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
fa: خدمات کشیده‌ شده به اینجا در پشت یک دکمه‌ی اشتراک‌گذاری پنهان خواهند شد.

en: Live Preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: Sharing is off. Please add services above to enable
fa: اشتراک‌گذاری خاموش است. خواهشمندیم برای کارا کردن، خدمات بالا را بیافزایید

en: Icon + text
fa: شمایل + متن

en: Icon only
fa: تنها شمایل

en: Text only
fa: تنها متن

en: Sharing label
fa: شناس‌برگ اشتراک‌گذاری

en: Open links in
fa: بازکردن پیوندها در

en: New window
fa: پنجره‌ی تازه

en: Same window
fa: همان پنجره

en: Save Changes
fa: ذخیره‌ی تغییرات

en: Service name
fa: نام خدمت

en: Sharing URL
fa: نشانی وب اشتراک‌گذاری

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
fa: می‌توانید متغیرهای زیر را به نشانی وب خدمات اشتراک‌گذاریتان بیافزایید:

en: Icon URL
fa: نشانی وب شمایل

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
fa: نشانی وب شمایلی به اندازه‌ی ۱۶×۱۶پیکسل که می‌خواهید برای این خدمت استفاده کنید را وارد نمایید.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
fa: خطایی هنگام ایجاد خدمت اشتراک‌گذاری تازه‌‌تان رخ داد  - لطفاً بررسی کنید که جزئیات را درست وارد کرده‌اید.

en: Your blog does not currently have any published posts.
fa: هم‌اکنون وب‌نوشت شما هیچ نوشته‌ی منتشر شده‌ای ندارد.

en: Site Stats
fa: آمار وب‌گاه

en: day
fa: روز

en: week
fa: هفته

en: month
fa: ماه

en: the past day
fa: روز گذشته

en: the past week
fa: هفته‌ی پیش

en: the past month
fa: ماه پیش

en: the past quarter
fa: فصل گذشته

en: the past year
fa: سال گذشته

en: Chart stats by
fa: کشیدن آمار براساس

en: Show top posts over
fa: نمایش برترین نوشته در

en: Show top search terms over
fa: نمایش برترین عبارات جست‌وجو در

en: Top Posts
fa: برترین نوشته‌ها

en: Top Searches
fa: برترین جست‌و‌جوها

en: View All
fa: مشاهده‌ی همه

en: Sign me up!
fa: مرا نام‌نویسی کن!

en: Twitter Updates
fa: به‌روزرسانی‌های توییتر

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
fa: خـطا: خواهشمندیم مطمئن شوید که حساب توییتر <a href="%s">عمومی</a> است.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
fa: خطا: توییتر پاسخ نداد. خواهشمندیم چند دقیقه صبر کنید و این صفحه را بازآوری نمایید.

en: Twitter username:
fa: نام کاربری توییتر:

en: Hide replies
fa: پنهان کردن پاسخ‌ها

en: Include retweets
fa: دربرگرفتن ری‌توییت‌ها
