WordPress.com - en to ja translation catalogue (643 entries)

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Montserrat
ja: モントセラート

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Qatar
ja: カタール

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Guam
ja: グアム

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Palau
ja: パラーウ

en: Fiji
ja: フィジー

en: Nauru
ja: ナウル

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Monaco
ja: モナコ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Reunion
ja: レユニオン

en: United States
ja: 米国

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Macau
ja: マカオ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Panama
ja: パナマ

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Aruba
ja: アルバ

en: Niue
ja: ニウエ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Malta
ja: マルタ

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Spain
ja: スペイン

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Bermuda
ja: バミューダ島

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Unsubscribe
ja: 購読を解除

en: Invalid Videolog identifier
ja: 不正な動画ログ ID

en: This movie requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
ja: この動画を再生するには <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> が必要です。

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
ja: 許可されていない <code>%s</code> HTML タグを除去しました。

en: Unknown
ja: 不明

en: Today
ja: 今日

en: Responses
ja: フィードバック

en: Ratings
ja: 評価機能

en: Votes
ja: 投票数

en: Learn More
ja: さらに詳しく

en: Page Not Found
ja: ページが見つかりません

en: Error
ja: エラー

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Upload
ja: アップロード

en: Questions
ja: 質問

en: Answers
ja: 回答

en: View Results
ja: 結果を表示

en: Thank you for voting!
ja: 投票ありがとうございます !

en: Return To Poll
ja: アンケートへ戻る

en: votes
ja: 票

en: Vote
ja: 投票数

en: Comments
ja: コメント

en: Continue
ja: 続ける

en: Password Protected
ja: パスワードで保護されています

en: Other
ja: 他

en: Invalid file type
ja: 無効なファイル形式

en: Rate This
ja: 評価する

en: Average
ja: 平均

en: Good
ja: 良

en: Thank You
ja: ありがとうございます

en: Rate Up
ja: プラス評価

en: Rate Down
ja: マイナス評価

en: Free
ja: 無料

en: Administrator
ja: 管理者

en: Aluminum Narrow
ja: アルミニウム - 縦長

en: Aluminum Medium
ja: アルミニウム - 普通幅

en: Aluminum Wide
ja: アルミニウム - 幅広

en: Plain White Narrow
ja: プレーン・ホワイト -  縦長

en: Plain White Medium
ja: プレーン・ホワイト -  普通幅

en: Plain White Wide
ja: プレーン・ホワイト -  幅広

en: Plain Black Narrow
ja: ブラック - 縦長

en: Plain Black Medium
ja: ブラック - 普通幅

en: Plain Black Wide
ja: ブラック - 幅広

en: Paper Narrow
ja: ペーパー - 縦長

en: Paper Medium
ja: ペーパー - 普通幅

en: Paper Wide
ja: ペーパー - 幅広

en: Skull Dark Narrow
ja: スカル・ダーク - 縦長

en: Skull Dark Wide
ja: スカル・ダーク - 幅広

en: Skull Light Narrow
ja: スカル・ライト - 縦長

en: Skull Light Medium
ja: スカル・ライト - 普通幅

en: Skull Light Wide
ja: スカル・ライト - 幅広

en: Plastic White Narrow
ja: プラスチック・ホワイト - 縦長

en: Plastic White Medium
ja: プラスチック・ホワイト - 普通幅

en: Plastic White Wide
ja: プラスチック・ホワイト - 幅広

en: Plastic Grey Narrow
ja: プラスチック・グレー - 縦長

en: Plastic Grey Medium
ja: プラスチック・グレー - 普通幅

en: Plastic Grey Wide
ja: プラスチック・グレー - 幅広

en: Plastic Black Narrow
ja: プラスチック・ブラック - 縦長

en: Plastic Black Medium
ja: プラスチック・ブラック - 普通幅

en: Plastic Black Wide
ja: プラスチック・ブラック - 幅広

en: Manga Narrow
ja: マンガ - 縦長

en: Manga Medium
ja: マンガ - 普通幅

en: Manga Wide
ja: マンガ - 幅広

en: Tech Dark Narrow
ja: Tech ダーク - 縦長

en: Tech Dark Medium
ja: Tech ダーク - 普通幅

en: Tech Dark Wide
ja: Tech ダーク - 幅広

en: Tech Grey Narrow
ja: Tech グレー - 縦長

en: Tech Grey Medium
ja: Tech グレー - 中幅

en: Tech Grey Wide
ja: Tech グレー - 幅広

en: Tech Light Narrow
ja: Tech ライト - 縦長

en: Tech Light Medium
ja: Tech ライト - 普通幅

en: Tech Light Wide
ja: Tech ライト - 幅広

en: Working Male Narrow
ja: 働く男性 - 縦長

en: Working Male Medium
ja: 働く男性 - 普通幅

en: Working Male Wide
ja: 働く男性 - 幅広

en: Working Female Narrow
ja: 働く女性 - 縦長

en: Working Female Medium
ja: 働く女性 - 中幅

en: Working Female Wide
ja: 働く女性 - 幅広

en: Thinking Male Narrow
ja: 考える男性 - 縦長

en: Thinking Male Medium
ja: 考える男性 - 普通幅

en: Thinking Male Wide
ja: 考える男性 - 幅広

en: Thinking Female Narrow
ja: 考える女性 - 縦長

en: Thinking Female Medium
ja: 考える女性 - 普通幅

en: Thinking Female Wide
ja: 考える女性 - 幅広

en: Sunset Narrow
ja: 夕焼け - 縦長

en: Sunset Medium
ja: 夕焼け - 普通幅

en: Sunset Wide
ja: 夕焼け - 幅広

en: Music Medium
ja: ミュージック - 普通幅

en: <p>the parameter id is missing</p>
ja: <p>引数 id が見つかりません</p>

en: <p>unsupported values in short code</p>
ja: <p>ショートコードに対応していない値</p>

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
ja: URL を短縮できませんでした。あとでもう一度お試しになるか、ほかのサービスパラメータをお使いください。

en: Cannot determine any url
ja: URI が見つかりませんでした。

en: Multiple Choice
ja: 複数選択可

en: Name
ja: 名前

en: Address
ja: アドレス

en: Date/Time
ja: 日付/時間

en: Number
ja: 数字

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Small
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Large
ja: 大

en: Password
ja: パスワード

en: Response
ja: フィードバック

en: None
ja: なし

en: Random
ja: ランダム

en: Title
ja: タイトル

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Month
ja: 月

en: Day
ja: 日

en: Year
ja: 年

en: City
ja: 市

en: State
ja: 州

en: Country
ja: 国名

en: Address 1
ja: 住所 1

en: Address 2
ja: 住所 2

en: Video
ja: 動画

en: Audio
ja: 音声

en: Image
ja: 画像

en: Premium
ja: プレミアム

en: Fixed
ja: 固定

en: Mobile
ja: モバイル

en: %d day | %d d
ja[0]: %d日

en: %d hour | %d h
ja[0]: %d時間

en: %d minute | %d mins
ja[0]: %d分

en: %d second | %d secs
ja[0]: %d秒

en: Results
ja: 結果

en: Plain White
ja: プレーンホワイト

en: A valid URL was not provided.
ja: 有効な URL ではありません。

en: User has blocked requests through HTTP.
ja: ユーザーは HTTP 経由のリクエストをブロックしました。

en: Too many redirects.
ja: 転送が多すぎます。

en: Malformed URL: %s
ja: 不正な URL: %s

en: View all posts filed under %s
ja: %s に含まれる投稿をすべて表示

en: Feed for all posts filed under %s
ja: %s に含まれるすべての投稿のフィード

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
ja[0]: %s分

en: %s hour | %s hours
ja[0]: %s時間

en: %s day | %s days
ja[0]: %s日

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
ja: 入力されたメールアドレスの形式が間違っているようです。正しいアドレスを記入してください。

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力された WordPress のアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ja: 入力されたサイトのアドレスは正しい URL の形式ではないようです。正しい URL を記入してください。

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
ja: ,

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
ja:  と

note: translators: weekday
en: Sunday
ja: 日曜日

note: translators: weekday
en: Monday
ja: 月曜日

note: translators: weekday
en: Tuesday
ja: 火曜日

note: translators: weekday
en: Wednesday
ja: 水曜日

note: translators: weekday
en: Thursday
ja: 木曜日

note: translators: weekday
en: Friday
ja: 金曜日

note: translators: weekday
en: Saturday
ja: 土曜日

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
ja: 日_Sunday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
ja: 月_Monday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
ja: 火_Tuesday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
ja: 水_Wednesday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
ja: 木_Thursday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
ja: 金_Friday_initial

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
ja: 土_Saturday_initial

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
ja: 日

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
ja: 月

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
ja: 火

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
ja: 水

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
ja: 木

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
ja: 金

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
ja: 土

note: translators: month name
en: January
ja: 1月

note: translators: month name
en: February
ja: 2月

note: translators: month name
en: March
ja: 3月

note: translators: month name
en: April
ja: 4月

note: translators: month name
en: May
ja: 5月

note: translators: month name
en: June
ja: 6月

note: translators: month name
en: July
ja: 7月

note: translators: month name
en: August
ja: 8月

note: translators: month name
en: September
ja: 9月

note: translators: month name
en: October
ja: 10月

note: translators: month name
en: November
ja: 11月

note: translators: month name
en: December
ja: 12月

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
ja: 1月_January_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
ja: 2月_February_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
ja: 3月_March_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
ja: 4月_April_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
ja: 5月_May_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
ja: 6月_June_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
ja: 7月_July_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
ja: 8月_August_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
ja: 9月_September_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
ja: 10月_October_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
ja: 11月_November_abbreviation

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
ja: 12月_December_abbreviation

en: Poll
ja: 投票

en: Start Date
ja: 始め

en: Unique ID
ja: ユニーク ID

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Rating
ja: 評価

en: Text
ja: テキスト

en: Comment
ja: コメント

en: Area
ja: エリア

en: Value
ja: 値

en: Size
ja: サイズ

en: Total
ja: 合計

en: Survey
ja: アンケート

en: Status
ja: ステータス

en: Email
ja: メールアドレス

en: 404 Page Not Found
ja: 404 エラー: ページが見つかりません

en: Username
ja: ユーザー名

en: Your Website
ja: ウェブサイト

en: Please enter a valid URL.
ja: 正しい URL を入力してください。

en: Subscription
ja: 購読

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Date
ja: 日時

en: View
ja: 表示

en: Account Details
ja: アカウント詳細

en: F jS, Y
ja: Y年n月j日

en: Change
ja: 変更

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Location
ja: 住所

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Language
ja: 言語

en: Domain Mapping
ja: ドメイン割り当て

en: Confirm
ja: 確認

en: My Account
ja: アカウント

en: Search Results for %s
ja: '%s' の検索結果

en: All Polls
ja: アンケート一覧

en: All Ratings
ja: 評価一覧

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: Preview
ja: プレビュー

en: Poll Style
ja: アンケートスタイル

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: No stats are available for this time period.
ja: 指定された期間の統計情報はありません。

en: Daily
ja: 日毎

en: Weekly
ja: 週毎

en: Role
ja: 権限グループ

en: Polls
ja: 投票

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Sign Up
ja: アカウント登録

en: Edit My Profile
ja: プロフィールを編集

en: Reports
ja: レポート

en: Close
ja: 閉じる

en: %s vote | %s votes
ja[0]: %s票

en: Leave a Comment
ja: コメントする

en: Your Name
ja: お名前

en: Your Comment
ja: コメント

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Page %d
ja: ページ %d

en: English
ja: 英語

en: Show:
ja: 表示:

en: This Week
ja: 今週

en: This Month
ja: 今月

en: Sort by:
ja: 並び順:

en: General
ja: 一般

en: Note:
ja: メモ:

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Next Image
ja: 次の画像

en: Blog
ja: ブログ

en: Support
ja: サポート

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか ?

en: Share
ja: 共有

en: Export
ja: エクスポート

en: Print
ja: 印刷

en: Media
ja: メディア

en: Add New Answer
ja: 新しい回答を追加

en: Number of choices
ja: 選択肢の数

en: No Limit
ja: 制限なし

en: Randomize answer order
ja: ランダムな順序で回答を表示

en: Aluminum
ja: アルミニウム

en: Paper
ja: ペーパー

en: Skull Dark
ja: スカルダーク

en: Skull Light
ja: スカルライト

en: Micro
ja: マイクロ

en: Plastic White
ja: プラスチックホワイト

en: Plastic Grey
ja: プラスチックグレー

en: Plastic Black
ja: プラスチックブラック

en: Manga
ja: 漫画

en: Tech Dark
ja: ハイテクダーク

en: Tech Grey
ja: ハイテクグレー

en: Tech Light
ja: ハイテクライト

en: Sunset
ja: サンセット

en: Music
ja: ミュージック

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Wide
ja: 幅広

en: Custom
ja: カスタム

en: Default
ja: デフォルト

en: Hide all results
ja: 結果をすべて非表示

en: Position
ja: 位置

en: Expires:
ja: 有効期限:

en: Never
ja: なし

en: %d hours
ja: %d時間

en: %d week
ja: %d週

en: %d month
ja: %dヶ月

en: Allow comments
ja: コメントを許可

en: Moderate first
ja: 要承認

en: No comments
ja: コメントはありません

en: Sharing
ja: 共有

en: Style Name
ja: スタイル名

en: Plain Black
ja: プレーンブラック

en: Force RTL
ja: 強制的に RTL にする

en: Force LTR
ja: 強制的に LTR にする

en: Poll Box
ja: 投票ボックス

en: Question
ja: 質問

en: Answer Group
ja: 回答グループ

en: Answer Check
ja: 回答をチェック

en: Other Input
ja: その他の入力

en: Vote Button
ja: 投票ボタン

en: Links
ja: リンク

en: Feedback Group
ja: フィードバックグループ

en: Results Group
ja: 結果グループ

en: Results Votes
ja: 結果投票数

en: Results Text
ja: 結果テキスト

en: Total Votes
ja: 総投票数

en: Font
ja: フォント

en: Background
ja: 背景

en: Border
ja: 枠線

en: Margin
ja: マージン

en: Padding
ja: パディング

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Align
ja: 配置

en: Image URL
ja: 画像の URL

en: Image Repeat
ja: 画像繰り返し

en: Image Position
ja: 画像位置

en: Style
ja: スタイル

en: Rounded Corners
ja: 丸角

en: Not supported in Internet Explorer.
ja: Internet Explorer では対応していません。

en: Top
ja: 上

en: Right
ja: 右

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Percent
ja: パーセント

en: Upload Image
ja: 画像をアップロード

en: Done
ja: 完了

en: back
ja: 戻る

en: Next
ja: 次ページへ

en: Overall
ja: 全体

en: Host
ja: ホスト

en: Answer
ja: 回答

en: Remove
ja: 削除

en: Tags
ja: タグ

en: Privacy Policy
ja: 個人情報保護方針

en: Search
ja: 検索

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Embed
ja: 埋め込む

en: Rating Reports
ja: 評価リポート

en: Language:
ja: 言語:

en: Rating Type
ja: 評価タイプ

en: Center
ja: 中央

en: 1 Star
ja: 1つ星

en: 2 Stars
ja: 2つ星

en: 3 Stars
ja: 2つ星

en: 4 Stars
ja: 2つ星

en: 5 Stars
ja: 2つ星

en: Most Popular Content
ja: 人気のコンテンツ

en: All
ja: すべて

en: Rated
ja: 赤

en: There are no rated items for this period
ja: このアンケートには回答がありません

en: Color
ja: 色

en: Yellow
ja: 黄

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Grey
ja: グレー

en: Hand
ja: ハンド

en: Nero Rating
ja: Nero タイプ評価

en: Results Popup
ja: 結果

en: Last 24 hours
ja: 過去24時間

en: All Time
ja: すべての期間

en: Rating ID
ja: 評価

en: Average Rating
ja: 評価の平均

en: Register
ja: 登録

en: Information
ja: 情報

en: Password Reset
ja: パスワードのリセット

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Logout
ja: ログアウト

en: This email address is already registered.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。

en: Subscriptions
ja: 購読

en: Email Subscriptions
ja: メール購読

en: Subscribe
ja: 購読

en: Email:
ja: メール:

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Closed
ja: クローズ

en: Open
ja: オープン

en: Copy
ja: コピー

en: Settings saved
ja: 設定を保存しました。

en: Your Dashboard
ja: あなたのダッシュボード

en: Actions
ja: 操作

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Rename
ja: 変更する

en: Save
ja: 保存

en: Loading&hellip;
ja: 読み込み中&hellip;

en: Search Results for '%s'
ja: 「%s」の検索結果

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます !

en: Filter
ja: 絞り込み検索

en: Library
ja: ライブラリ

en: Insert
ja: 挿入

en: Notifications
ja: お知らせ

en: Go
ja: 実行

en: Remember me
ja: ログイン情報を記憶

en: Options
ja: オプション

en: Warning:
ja: 注意:

en: Shares
ja: 共有

en: QR Code
ja: QR コード

en: Banner
ja: バナー

en: Text Color
ja: 文字色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Alignment
ja: 配置

en: Body Text
ja: 本文テキスト

en: Button Text
ja: ボタンのテキスト

en: pixels
ja: ピクセル

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Optional
ja: オプション

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Dismiss
ja: 非表示にする

en: Step 1
ja: ステップ1

en: Step 2
ja: ステップ2

en: Step 3
ja: ステップ3

en: Custom Styles
ja: カスタムスタイル

en: Approve
ja: 承認する

en: No matches.
ja: 一致するものがありません。

en: Accepted
ja: 承認済

en: Deleted
ja: 削除

en: Valid
ja: 有効

en: created
ja: 作成日

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Users
ja: ユーザー

en: Sign Out
ja: サインアウト

en: Help
ja: ヘルプ

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Features
ja: 機能

en: Label
ja: ラベル

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: and
ja: と

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Disable
ja: 無効化

en: Enable
ja: 有効

en: View Profile
ja: プロフィールを表示

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Format:
ja: 形式:

en: Update Settings
ja: 設定を更新

en: Settings
ja: 設定

en: Upgrade To Pro
ja: Pro 版にアップグレード

en: Are you sure you want to delete this user?
ja: このユーザーを削除しますか ?

en: User Role
ja: ユーザーの権限グループ

en: Polldaddy Styles
ja: Polldaddy スタイル

en: Send Invitation
ja: 招待状を送信

en: Debug
ja: デバッグ

en: Deactivate
ja: 停止

en: Activate
ja: 有効化

en: Configure
ja: 設定

en: Proofread Writing
ja: 文章の校正

en: Spelling
ja: スペルチェック

en: Repeated Word
ja: 反復語

en: No suggestions
ja: 候補はありません

en: Explain...
ja: 説明する

en: Ignore suggestion
ja: 候補を無視

en: Ignore always
ja: 常に無視

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Edit Selection...
ja: 選択部分を編集する…

en: proofread
ja: 校正

en: edit text
ja: テキスト編集

en: No writing errors were found.
ja: 文章の間違いは見つかりませんでした。

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
ja: After the Deadline サービスとの通信に問題が発生しました。1分ほど待って再度お試しください。

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ja: 校正チェックサービスとの通信に問題が発生しました。

en: Replace selection with:
ja: 選択部分を入れ替える

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に公開しますか ?
    
    投稿を公開するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ja: 校正ツールによるこの投稿へのアドバイスがあります。本当に更新しますか ?
    
    投稿を更新するには OK を、アドバイスを確認して投稿を編集するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Proofreading
ja: 校正

en: Automatically proofread content when:
ja: 以下の場合にコンテンツを自動校正する。

en: a post or page is first published
ja: 投稿または固定ページを最初に公開する時

en: a post or page is updated
ja: 投稿または固定ページを更新した時

en: English Options
ja: 英語設定

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ja: 投稿や固定ページを書く際、以下の文法や文章スタイルのルールに対する校正を行う。

en: Clich&eacute;s
ja: 決まり文句/死語

en: Complex Phrases
ja: 難解な言い回し

en: Diacritical Marks
ja: 発音区別符

en: Double Negatives
ja: 二重否定

en: Hidden Verbs
ja: 隠れ動詞

en: Jargon
ja: 特殊用語

en: Passive Voice
ja: 受動態

en: Phrases to Avoid
ja: 無視するフレーズ

en: Redundant Phrases
ja: 冗長な言い回し

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
ja: 設定の<a href="%s">詳細について</a>

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ja: 投稿や固定ページの校正に自動的に検出した言語を使う

en: Ignored Phrases
ja: 無視する語句

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ja: 投稿や固定ページの校正時に無視する単語やフレーズを指定してください。

en: Add
ja: 追加

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ja: 変更を保存するには、この画面下の "プロフィールを更新" ボタンを必ずクリックしてください。

en: Gravatar Hovercards
ja: Gravatar ホバーカード

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ja: Gravatar をマウスオーバーしたときにプロフィールを表示

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ja: 自分のプロフィールをチェックするには、Gravatar 上でマウスオーバーしてください。

en: Display an image in your sidebar
ja: サイドバーに画像を表示

en: Widget title:
ja: ウィジェット名:

en: Image URL:
ja: 画像 URL:

en: Alternate text:
ja: 代替テキスト:

en: Image title:
ja: 画像タイトル:

en: Caption:
ja: キャプション:

en: Image Alignment:
ja: 画像の位置:

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ja: 空欄の場合、画像サイズを検出するよう試みます。

en: Link URL (when the image is clicked):
ja: リンク URL (画像クリック時):

en: RSS Links
ja: RSS リンク

en: Links to your blog's RSS feeds
ja: ブログ RSS フィードへのリンク

en: Title:
ja: タイトル:

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts & Comments
ja: 投稿・コメント

en: Feed(s) to Display:
ja: 表示するフィード:

en: Text Link
ja: テキストリンク

en: Image Link
ja: 画像リンク

en: Text & Image Links
ja: テキスト・画像リンク

en: Image Settings:
ja: 画像設定:

en: Image Size:
ja: 画像サイズ:

en: Orange
ja: オレンジ

en: Purple
ja: 紫

en: Pink
ja: ピンク

en: Silver
ja: シルバー

en: Image Color:
ja: 画像色:

en: Shared Post
ja: 共有投稿

en: Show sharing buttons on this post.
ja: この投稿に共有ボタンを表示する。

en: Share this:
ja: 共有:

en: This post has been shared!
ja: 投稿を共有しました !

en: You have shared this post with %s
ja: この投稿を %s と共有しました

[ctx: share to]
en: Email
ja: メールアドレス

en: Click to email this to a friend
ja: クリックして友達へメールで送信

en: Send to Email Address
ja: メールで送信

en: Your Email Address
ja: メールアドレス

en: Post was not sent - check your email addresses!
ja: 投稿を送信できませんでした。メールアドレスを確認してください。

en: Email check failed, please try again
ja: メール送信チェックに失敗しました。再度お試しください。

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ja: このブログではメールでの投稿共有はできません。

en: Click to share on Twitter
ja: クリックして Twitter で共有

en: Click to share on StumbleUpon
ja: クリックして StumbleUpon で共有

en: Click to share on Reddit
ja: クリックして Reddit で共有

en: Click to Digg this post
ja: クリックして Digg に投稿

en: Click to share on LinkedIn
ja: クリックして LinkedIn で共有

en: Share on Facebook
ja: Facebook で共有

[ctx: share to]
en: Print
ja: 印刷

en: Click to print
ja: クリックして印刷

en: Click to Press This!
ja: クリックして Press This から投稿

en: Click to share
ja: クリックして共有

en: Icon
ja: アイコン

en: Remove Service
ja: サービスを削除

en: Sharing Settings
ja: 共有設定

en: Settings have been saved
ja: 設定を保存しました。

en: Available Services
ja: 利用可能なサービス

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ja: 有効化したいサービスを下のボックスにドラッグ＆ドロップしてください。

en: Add a new service
ja: 新サービスを追加

en: Enabled Services
ja: 有効化済みのサービス

en: Services dragged here will appear individually.
ja: ここにドラッグしたサービスは個別に表示されます。

en: Drag and drop available services here
ja: 利用できるサービスをここにドラッグ＆ドロップ

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ja: ここにドラッグしたサービスは「共有」ボタン内に表示されます。

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Sharing is off. Please add services above to enable
ja: 共有オプションがオフになっています。有効化するには上記のサービスを追加してください。

en: Icon + text
ja: アイコンとテキスト

en: Icon only
ja: アイコンのみ

en: Text only
ja: テキストのみ

en: Sharing label
ja: 共有ラベル

en: Open links in
ja: リンクを開くウィンドウ

en: New window
ja: 新規ウィンドウ

en: Same window
ja: 同一ウィンドウ

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Service name
ja: サービス名

en: Sharing URL
ja: 共有 URL

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ja: サービスの共有 URL に以下の変数を利用できます。

en: Icon URL
ja: アイコン URL

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ja: このサービスで使いたいアイコン (16x16px) の URL を入力してください。

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ja: 新規共有サービスにエラーが発生しました。正しい情報を入力したかどうか確認してください。

en: Your blog does not currently have any published posts.
ja: このブログには現在公開済みの投稿がありません。

en: Site Stats
ja: サイト統計情報

en: day
ja: 日

en: week
ja: 週

en: month
ja: 月

en: the past day
ja: 過去1日

en: the past week
ja: 過去1週間

en: the past month
ja: 過去1ヶ月間

en: the past quarter
ja: 現四半期

en: the past year
ja: 去年

en: Chart stats by
ja: 統計情報表:

en: Show top posts over
ja: 以下の表示数以上の人気記事を表示:

en: Show top search terms over
ja: 以下の期間のトップ検索キーワードを表示:

en: Top Posts
ja: 人気記事

en: Top Searches
ja: 人気検索キーワード

en: View All
ja: すべて表示

en: Sign me up!
ja: 登録する

en: Twitter Updates
ja: Twitter アップデート

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
ja: エラー: Twitter アカウントが<a href="%s">公開</a>になっている必要があります。

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
ja: エラー: Twitter からの反応がありません。数分待ってページを再読み込みしてください。

en: Twitter username:
ja: Twitter ユーザー名:

en: Hide replies
ja: 返信を隠す

en: Include retweets
ja: リツィートを含める
