WordPress.com - en to pl translation catalogue (324 entries)

en: Andorra
pl: Andora

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Antarctica
pl: Antarktyda

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Dominica
pl: Dominika

en: Europe
pl: Europa

en: Qatar
pl: Katar

en: Cape Verde
pl: Republika Zielonego Przylądka

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Martinique
pl: Martynika

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Guyana
pl: Gujana

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Monaco
pl: Monako

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Reunion
pl: Réunion

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Macau
pl: Makau

en: Singapore
pl: Singapur

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Hong Kong
pl: Hongkong

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Egypt
pl: Egipt

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Unsubscribe
pl: Anuluj subskrypcję

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Responses
pl: Odpowiedzi

en: Ratings
pl: Oceny

en: Votes
pl: Głosy

en: Learn More
pl: Dowiedz się więcej

en: Error
pl: Błąd

en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: Upload
pl: Wyślij na serwer

en: Questions
pl: Pytania

en: Answers
pl: Odpowiedzi

en: Comments
pl: Komentarze

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Password Protected
pl: Zabezpieczony hasłem

en: Other
pl: Inne

en: Invalid file type
pl: Nieprawidłowy typ pliku

en: Rate This
pl: Oceń wpis

en: Average
pl: Średni

en: <p>the parameter lang is invalid</p>
pl: <p>wartość parametru „lang” jest nieprawidłowa</p>

en: Name
pl: Podpis

en: Address
pl: Adres

en: Date/Time
pl: Data/Czas

en: Email Address
pl: Adres e-mail

en: URL
pl: Adres URL

en: Medium
pl: Średni

en: Large
pl: Duży

en: Password
pl: Hasło

en: Response
pl: Odpowiedź

en: None
pl: Brak

en: Random
pl: Losowa

en: Title
pl: Tytuł

en: First Name
pl: Imię

en: Last Name
pl: Nazwisko

en: Month
pl: Miesiąc

en: City
pl: Miasto

en: Country
pl: Kraj

en: Address 1
pl: Adres 1

en: Address 2
pl: Adres 2

en: N/A
pl: &mdash;

en: Video
pl: Filmy

en: Audio
pl: Pliki dźwiękowe

en: Image
pl: Obrazek

en: Fixed
pl: Zaczep

en: Results
pl: Wyniki

en: A valid URL was not provided.
pl: Podano nieprawidłowy adres URL.

en: User has blocked requests through HTTP.
pl: Użytkownik zablokował wysyłanie zapytań przez HTTP.

en: Too many redirects.
pl: Zbyt wiele przekierowań.

en: Malformed URL: %s
pl: Nieprawidłowy adres URL: %s

en: View all posts filed under %s
pl: Zobacz wszystkie wpisy z kategorii &#8222;%s&#8221;

en: Feed for all posts filed under %s
pl: Kanał z wpisami zaszufladkowanymi do &#8222;%s&#8221;

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
pl: &#8222;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
pl[0]: %s minutę
pl[1]: %s minuty
pl[2]: %s minut

en: %s hour | %s hours
pl[0]: %s godzinę
pl[1]: %s godziny
pl[2]: %s godzin

en: %s day | %s days
pl[0]: %s dzień
pl[1]: %s dni
pl[2]: %s dni

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pl: Wprowadzony adres e-mail nie wydaje się być prawidłowy. Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pl: Wprowadzony adres WordPressa nie wydaje się być prawidłowym adresem URL. Proszę wprowadzić prawidłowy adres URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pl: Wprowadzony adres witryny nie wydaje się być prawidłowym adresem URL. Proszę wprowadzić prawidłowy adres URL.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
pl:  i

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
pl:  i

note: translators: weekday
en: Sunday
pl: niedziela

note: translators: weekday
en: Monday
pl: poniedziałek

note: translators: weekday
en: Tuesday
pl: wtorek

note: translators: weekday
en: Wednesday
pl: środa

note: translators: weekday
en: Thursday
pl: czwartek

note: translators: weekday
en: Friday
pl: piątek

note: translators: weekday
en: Saturday
pl: sobota

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
pl: N

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
pl: P

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
pl: W

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
pl: Ś

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
pl: C

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
pl: P

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
pl: S

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
pl: nie

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
pl: pon

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
pl: wt

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
pl: śr

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
pl: czw

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
pl: pt

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
pl: sob

note: translators: month name
en: January
pl: Styczeń

note: translators: month name
en: February
pl: Luty

note: translators: month name
en: March
pl: Marzec

note: translators: month name
en: April
pl: Kwiecień

note: translators: month name
en: May
pl: Maj

note: translators: month name
en: June
pl: Czerwiec

note: translators: month name
en: July
pl: Lipiec

note: translators: month name
en: August
pl: Sierpień

note: translators: month name
en: September
pl: Wrzesień

note: translators: month name
en: October
pl: Październik

note: translators: month name
en: November
pl: Listopad

note: translators: month name
en: December
pl: Grudzień

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
pl: sty

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
pl: lut

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
pl: mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
pl: kwi

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
pl: maj

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
pl: cze

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
pl: lip

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
pl: sie

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
pl: wrz

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
pl: paź

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
pl: lis

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
pl: gru

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
pl: ,

en: Start Date
pl: Czas rozpoczęcia

en: Permalink
pl: Bezpośredni odnośnik

en: Down
pl: W dół

en: Rating
pl: Ocena

en: Text
pl: Tekst

en: Type
pl: Typ

en: Value
pl: Wartość

en: Size
pl: Rozmiar

en: Total
pl: W sumie

en: Survey
pl: Ankieta

en: Status
pl: Stan

en: Email
pl: E-mail

en: 404 Page Not Found
pl: 404 – Nie odnaleziono strony

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Date
pl: Data

en: View
pl: Zobacz

en: Account Details
pl: Szczegóły konta

en: Change
pl: Zmień

en: New Password
pl: Nowe hasło

en: Location
pl: Położenie

en: Time Zone
pl: Strefa czasowa

en: Language
pl: Język

en: Domain Mapping
pl: Mapowanie domeny

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: My Account
pl: Moje konto

en: Search Results for %s
pl: Wyniki wyszukiwania dla %s

en: Edit
pl: Edytuj

en: Delete
pl: Usuń

en: Preview
pl: Podejrzyj

en: Access denied
pl: Brak dostępu

en: Role
pl: Rola

en: Polls
pl: Ankiety

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Sign Up
pl: Zarejestruj się

en: Edit My Profile
pl: Edycja mojego profilu

en: Reports
pl: Raporty

en: Close
pl: Zamknij

en: Leave a Comment
pl: Dodaj komentarz

en: Your Name
pl: Twoje imię

en: Your Comment
pl: Twój komentarz

en: Submit Comment
pl: Wyślij komentarz

en: English
pl: Angielski

en: Show:
pl: Pokaż:

en: Sort by:
pl: Porządkuj wg:

en: General
pl: Ogólne

en: Note:
pl: Uwaga:

en: Support
pl: Wsparcie

en: Export
pl: Eksport

en: Print
pl: Wydrukuj

en: Randomize answer order
pl: Losowa kolejność odpowiedzi

en: Sunset
pl: Zachód słońca

en: Music
pl: Muzyka

en: Custom
pl: Własny

en: Default
pl: Domyślny

en: Hide all results
pl: Ukryj wszystkie wyniki

en: Position
pl: Położenie

en: Never
pl: Nigdy

en: Sharing
pl: Dzielenie się

en: Force RTL
pl: Wymuś RTL

en: Force LTR
pl: Wymuś LTR

en: Links
pl: Odnośniki

en: Feedback Group
pl: Grupa opinii

en: Results Group
pl: Grupa wyników

en: Results Percent
pl: Procent wyników

en: Results Votes
pl: Wyniki głosowania

en: Results Text
pl: Tekst wyników

en: Results Background
pl: Tło wyników

en: Results Bar
pl: Pasek wyników

en: Background
pl: Tło

en: Border
pl: Obramowanie

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Italic
pl: Kursywa

en: Underline
pl: Podkreślenie

en: Align
pl: Wyrównanie

en: Image URL
pl: Adres URL obrazka

en: Top
pl: Góra

en: Right
pl: Do prawej

en: Bottom
pl: Dół

en: Left
pl: Do lewej

en: Upload Image
pl: Wyślij obrazek na serwer

en: Done
pl: Gotowe

en: Next
pl: Dalej

en: Answer
pl: Odpowiedź

en: Remove
pl: Usuń

en: Tags
pl: Tagi

en: Search
pl: Szukaj

en: Rating Reports
pl: Raporty dot. ocen

en: Language:
pl: Język:

en: Center
pl: Środek

en: All
pl: Wszystkie

en: Color
pl: Kolor

en: Yellow
pl: Żółty

en: Red
pl: Czerwony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Green
pl: Zielony

en: Average Rating
pl: Średnia ocen

en: Register
pl: Zarejestruj się

en: Information
pl: Informacja

en: Password Reset
pl: Ustawianie nowego hasła

en: Please enter a valid email address.
pl: Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

en: Confirm Password
pl: Hasło (ponownie)

en: Logout
pl: Wyloguj

en: This email address is already registered.
pl: Ten adres e-mail jest już przypisany do innego konta.

en: Subscriptions
pl: Subskrypcje

en: Subscribe
pl: Zapisy

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Closed
pl: Zamknięte

en: Open
pl: Otwórz

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Settings saved
pl: Ustawienia zapisane

en: Your Dashboard
pl: Twój panel

en: Actions
pl: Działania

en: Trash
pl: Kosz

en: Rename
pl: Zmiana nazwy

en: Save
pl: Zapisz

en: Search Results for '%s'
pl: Wyniki wyszukań dla '%s'

en: Congratulations!
pl: Gratulacje!

en: Filter
pl: Przefiltruj

en: Library
pl: Biblioteka

en: Insert
pl: Wstaw

en: Go
pl: OK

en: Remember me
pl: Pamiętaj mnie

en: Options
pl: Opcje

en: Warning:
pl: Ostrzeżenie:

en: Text Color
pl: Kolor tekstu

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Save Settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Dismiss
pl: Zignoruj

en: Step 1
pl: Krok 1.

en: Step 2
pl: Krok 2.

en: Step 3
pl: Krok 3.

en: Custom Styles
pl: Własne style

en: Approve
pl: Zatwierdź

en: Deleted
pl: Usunięte

en: Valid
pl: Waliduj

en: Widgets
pl: Widgety

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Sign Out
pl: Wyloguj się

en: Help
pl: Pomoc

en: Features
pl: Właściwości

en: Label
pl: Etykieta

en: Terms of Service
pl: Warunki użytkowania

en: and
pl: i

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Enable
pl: Włącz

en: View Profile
pl: Wyświetl profil

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Are you sure you want to delete this user?
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz skasować tego użytkownika?

en: Debug
pl: Odpluskwianie

en: Deactivate
pl: Wyłącz

en: Activate
pl: Włącz

en: Configure
pl: Konfiguracja

en: No suggestions
pl: Brak sugestii

en: Ignore all
pl: Zignoruj wszystkie wystąpienia

en: Proofreading
pl: Sprawdzanie pisowni

en: Add
pl: Dodaj

en: Widget title:
pl: Nazwa widgetu:

en: RSS Links
pl: Linki RSS

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Posts
pl: Wpisy

en: Posts & Comments
pl: Pozycje i uwagi

en: Orange
pl: Pomarańczowy

en: Purple
pl: Fioletowy

en: Pink
pl: Różowy

en: Silver
pl: Srebrny

en: Share this:
pl: Podziel się:

en: Click to share on Twitter
pl: Udostępnij na Twitterze

en: Click to share on LinkedIn
pl: Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: Your blog does not currently have any published posts.
pl: W dzienniku tym nic jeszcze nie zostało zamieszczone.

en: Site Stats
pl: Statystyki witryny

en: day
pl: dzień

en: week
pl: tydzień

en: month
pl: miesiąc

en: the past day
pl: poprzedniego dnia

en: the past week
pl: zeszły tydzień

en: the past month
pl: miniony miesiąc

en: the past quarter
pl: zeszły kwartał

en: the past year
pl: zeszły rok

en: Top Posts
pl: Najpopularniejsze pozycje

en: Top Searches
pl: Najczęściej szukane

en: View All
pl: Zobacz wszystkie
