WordPress.com - en to ru translation catalogue (573 entries)

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Andorra
ru: Андорра

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Grenada
ru: Гренада

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Dominica
ru: Доминика

en: Montserrat
ru: Монсеррат

en: Europe
ru: Европа

en: Qatar
ru: Катар

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Guam
ru: Гуам

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Guyana
ru: Гайана

en: Palau
ru: Палау

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Nauru
ru: Науру

en: Australia
ru: Австралия

en: Monaco
ru: Монако

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Reunion
ru: Реюньон

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Macau
ru: Макао

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Panama
ru: Панама

en: Belize
ru: Белиз

en: Aruba
ru: Аруба

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Hong Kong
ru: Гонг Конг

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Malta
ru: Мальта

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Unsubscribe
ru: Отменить подписку

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
ru: <code>%s</code> Недопустимый тег HTML был удален

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Today
ru: Сегодня

en: Responses
ru: Ответы

en: Ratings
ru: Рейтинги

en: Votes
ru: Голоса

en: Learn More
ru: Узнать

en: Error
ru: Ошибка

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Upload
ru: Загрузить

en: Questions
ru: Вопросы

en: Answers
ru: Ответы

en: View Results
ru: Просмотреть результаты

en: Thank you for voting!
ru: Спасибо за ваш ответ!

en: Return To Poll
ru: Вернуться к опросу

en: votes
ru: голоса

en: Vote
ru: Проголосовать

en: Comments
ru: Комментарии

en: Continue
ru: Продолжить

en: Password Protected
ru: Защищено паролем

en: Other
ru: Другое

en: Invalid file type
ru: Неверный тип файла

en: Rate This
ru: Ваша оценка:

en: Average
ru: В среднем

en: Thank You
ru: Спасибо

en: Free
ru: Бесплатный

en: Administrator
ru: Администратор

en: Aluminum Narrow
ru: Алюминиевый (узкий)

en: Aluminum Medium
ru: Алюминиевый (средний)

en: Aluminum Wide
ru: Алюминиевый (широкий)

en: Plain White Narrow
ru: Простой белый (узкий)

en: Plain White Medium
ru: Простой белый (средний)

en: Plain White Wide
ru: Простой белый (широкий)

en: Plain Black Narrow
ru: Простой чёрный (узкий)

en: Plain Black Medium
ru: Простой чёрный (средний)

en: Plain Black Wide
ru: Простой чёрный (широкий)

en: Paper Medium
ru: Бумажный (средний)

en: Paper Wide
ru: Бумажный (широкий)

en: Skull Dark Narrow
ru: Тёмные черепа (узкий)

en: Skull Dark Wide
ru: Тёмные черепа (широкий)

en: Skull Light Narrow
ru: Светлые черепа (узкий)

en: Skull Light Medium
ru: Светлые черепа (средний)

en: Skull Light Wide
ru: Светлые черепа (широкий)

en: Plastic White Narrow
ru: Пластиковый белый (узкий)

en: Plastic White Medium
ru: Пластиковый белый (средний)

en: Plastic White Wide
ru: Пластиковый белый (широкий)

en: Plastic Grey Narrow
ru: Пластиковый серый (узкий)

en: Plastic Grey Medium
ru: Пластиковый серый (средний)

en: Plastic Grey Wide
ru: Пластиковый серый (широкий)

en: Plastic Black Narrow
ru: Пластиковый чёрный (узкий)

en: Plastic Black Medium
ru: Пластиковый чёрный (средний)

en: Plastic Black Wide
ru: Пластиковый чёрный (широкий)

en: Manga Narrow
ru: Манга (узкий)

en: Manga Medium
ru: Манга (средний)

en: Manga Wide
ru: Манга (широкий)

en: Working Male Narrow
ru: Парень за работой (узкий)

en: Working Male Medium
ru: Парень за работой (средний)

en: Working Male Wide
ru: Парень за работой (широкий)

en: Working Female Narrow
ru: Девушка за работой (узкий)

en: Working Female Medium
ru: Девушка за работой (средний)

en: Working Female Wide
ru: Девушка за работой (широкий)

en: Thinking Male Narrow
ru: Думающий парень (узкий)

en: Thinking Male Medium
ru: Думающий парень (средний)

en: Thinking Male Wide
ru: Думающий парень (широкий)

en: Thinking Female Narrow
ru: Думающая девушка (узкий)

en: Thinking Female Medium
ru: Думающая девушка (средний)

en: Thinking Female Wide
ru: Думающая девушка (широкий)

en: Sunset Narrow
ru: Закат (узкий)

en: Sunset Medium
ru: Закат (средний)

en: Sunset Wide
ru: Закат (широкий)

en: Music Medium
ru: Музыка (средний)

en: The TED video could not be loaded.
ru: Не удалось загрузить видео TED.

en: Could not shorten url. Please try again later or use an other service parameter.
ru: Не удалось сократить URL. Пожалуйста, повторите попытку позже или используйте другой параметр службы.

en: Cannot determine any url
ru: Невозможно определить какой-либо URL

en: Multiple Choice
ru: Множественный выбор

en: Name
ru: Имя

en: Address
ru: Адрес

en: Date/Time
ru: Дата и время

en: Number
ru: Номер

en: Email Address
ru: E-mail адрес

en: Small
ru: Маленький

en: Medium
ru: Средний

en: Large
ru: Большой

en: Password
ru: Пароль

en: Response
ru: Ответ

en: None
ru: Нет

en: Random
ru: Случайно

en: Title
ru: Заголовок

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Month
ru: Месяц

en: Day
ru: День

en: Year
ru: Год

en: City
ru: Город

en: State
ru: Штат

en: Country
ru: Страна

en: Address 1
ru: Адрес 1

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: N/A
ru: Н/Д

en: Application
ru: Приложение

en: Video
ru: Видео

en: Audio
ru: Аудио

en: Image
ru: Изображение

en: Fixed
ru: Зафиксировать

en: %d day | %d d
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: %d hour | %d h
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d second | %d secs
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: Results
ru: Результаты

en: Plain White
ru: Простой белый

en: A valid URL was not provided.
ru: Предоставлен неверный URL.

en: User has blocked requests through HTTP.
ru: Пользователь заблокировал HTTP-запросы.

en: Too many redirects.
ru: Слишком много перенаправлений.

en: Malformed URL: %s
ru: Некорректный URL: %s

en: View all posts filed under %s
ru: Просмотреть все записи в рубрике &laquo;%s&raquo;

en: Feed for all posts filed under %s
ru: RSS-лента всех записей в рубрике &laquo;%s&raquo;

[ctx: opening curly quote]
note: translators: opening curly quote
en: &#8220;
ru: &laquo;

[ctx: closing curly quote]
note: translators: closing curly quote
en: &#8221;
ru: &raquo;

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
ru[0]: %s минута
ru[1]: %s минуты
ru[2]: %s минут

en: %s hour | %s hours
ru[0]: %s час
ru[1]: %s часа
ru[2]: %s часов

en: %s day | %s days
ru[0]: %s день
ru[1]: %s дня
ru[2]: %s дней

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
ru: Введённый адрес e-mail не является корректным. Пожалуйста, введите корректный адрес e-mail.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ru: Введённый адрес WordPress не является корректным URL. Пожалуйста, введите корректный URL.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
ru: Введённый адрес сайта не является корректным URL. Пожалуйста, введите корректный URL.

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
ru:  и

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
ru:  и

note: translators: weekday
en: Sunday
ru: Воскресенье

note: translators: weekday
en: Monday
ru: Понедельник

note: translators: weekday
en: Tuesday
ru: Вторник

note: translators: weekday
en: Wednesday
ru: Среда

note: translators: weekday
en: Thursday
ru: Четверг

note: translators: weekday
en: Friday
ru: Пятница

note: translators: weekday
en: Saturday
ru: Суббота

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
ru: Вс

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
ru: Пн

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
ru: Вт

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
ru: Ср

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
ru: Чт

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
ru: Пт

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
ru: Сб

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
ru: Вс

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
ru: Пн

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
ru: Вт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
ru: Ср

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
ru: Чт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
ru: Пт

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
ru: Сб

note: translators: month name
en: January
ru: Январь

note: translators: month name
en: February
ru: Февраль

note: translators: month name
en: March
ru: Март

note: translators: month name
en: April
ru: Апрель

note: translators: month name
en: May
ru: Май

note: translators: month name
en: June
ru: Июнь

note: translators: month name
en: July
ru: Июль

note: translators: month name
en: August
ru: Август

note: translators: month name
en: September
ru: Сентябрь

note: translators: month name
en: October
ru: Октябрь

note: translators: month name
en: November
ru: Ноябрь

note: translators: month name
en: December
ru: Декабрь

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
ru: Янв

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
ru: Фев

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
ru: Мар

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
ru: Апр

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
ru: Май

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
ru: Июн

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
ru: Июл

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
ru: Авг

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
ru: Сен

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
ru: Окт

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
ru: Ноя

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
ru: Дек

en: am
ru: дп

en: pm
ru: пп

en: AM
ru: ДП

en: PM
ru: ПП

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
ru: ,

en: Poll
ru: Опрос

en: Start Date
ru: Начальная дата

en: Unique ID
ru: Уникальный идентификатор

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Text
ru: Текст

en: Area
ru: Область

en: Type
ru: Тип

en: Value
ru: Значение

en: Size
ru: Размер

en: Total
ru: Всего

en: Survey
ru: Опрос

en: Status
ru: Статус

en: Email
ru: E-mail

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите действительный URL-адрес.

en: Subscription
ru: Подписки

en: Cancel
ru: Отмена

en: Date
ru: Дата

en: View
ru: Перейти

en: Account Details
ru: Детали учетной записи

en: F jS, Y
ru: d.m.Y

en: Change
ru: Изменить

en: New Password
ru: Новый пароль

en: Location
ru: Местоположение

en: Time Zone
ru: Часовой пояс

en: Language
ru: Язык

en: Confirm
ru: Подтверждаю

en: My Account
ru: Учетная запись

en: Search Results for %s
ru: Результаты поиска для &laquo;%s&raquo;

en: Edit
ru: Изменить

en: Delete
ru: Удалить

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Access denied
ru: Доступ запрещен

en: No stats are available for this time period.
ru: Статистика за этот период недоступна.

en: Role
ru: Роль

en: Polls
ru: Опросы

en: Privacy
ru: Приватность

en: Sign Up
ru: Регистрация

en: Edit My Profile
ru: Изменить профиль

en: Reports
ru: Отчеты

en: Close
ru: Закрыть

en: Leave a Comment
ru: Добавить комментарий

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Your Comment
ru: Ваш комментарий

en: Submit Comment
ru: Отправить

en: English
ru: английский

en: Show:
ru: Показать:

en: This Week
ru: На этой неделе

en: Sort by:
ru: Приоритет сортировки:

en: General
ru: Общие

en: Note:
ru: Примечание:

en: Previous Image
ru: Предыдущая картинка

en: Next Image
ru: Следующая картинка

en: Blog
ru: Блог

en: Support
ru: Поддержка

en: Forgot your password?
ru: Забыли пароль?

en: Export
ru: Экспорт

en: Print
ru: Печать

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Randomize answer order
ru: Случайный порядок ответов

en: Aluminum
ru: Алюминиевый

en: Paper
ru: Бумажный

en: Skull Dark
ru: Тёмные черепа

en: Skull Light
ru: Светлые черепа

en: Plastic White
ru: Пластиковый белый

en: Plastic Grey
ru: Пластиковый серый

en: Plastic Black
ru: Пластиковый чёрный

en: Manga
ru: Манга

en: Sunset
ru: Закат

en: Music
ru: Музыка

en: Wide
ru: Широкий

en: Custom
ru: Произвольно

en: Default
ru: По умолчанию

en: Hide all results
ru: Скрыть все результаты

en: Position
ru: Позиция

en: Expires:
ru: Истекает:

en: Never
ru: Никогда

en: %d hours
ru: Часов:%d

en: Allow comments
ru: Разрешить комментарии

en: No comments
ru: Без комментариев

en: Sharing
ru: Поделиться

en: Style Name
ru: Название стиля

en: Plain Black
ru: Простой чёрный

en: Question
ru: Вопрос

en: Answer Check
ru: Проверка ответа

en: Vote Button
ru: Кнопка голосования

en: Links
ru: Ссылки

en: Total Votes
ru: Всего голосов

en: Font
ru: Шрифт

en: Background
ru: Фон

en: Border
ru: Рамка

en: Margin
ru: Маржа

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Bold
ru: Жирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Align
ru: Расположение

en: Image URL
ru: Адрес (URL)

en: Image Repeat
ru: Повтор изображения

en: Image Position
ru: Расположение изображения

en: Style
ru: Стиль

en: Rounded Corners
ru: Скруглённые углы

en: Not supported in Internet Explorer.
ru: Не поддерживается в браузере Internet Explorer.

en: Top
ru: Сверху

en: Right
ru: Справа

en: Bottom
ru: Снизу

en: Left
ru: Слева

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Done
ru: Готово

en: back
ru: назад

en: Next
ru: Далее

en: Overall
ru: Всего

en: Host
ru: Сервер

en: Answer
ru: Ответ

en: Remove
ru: Удалить

en: Tags
ru: Метки

en: Privacy Policy
ru: Конфиденциальность

en: Search
ru: Поиск

en: Embed
ru: Код для вставки

en: Rating Reports
ru: Отчеты по рейтингам

en: Language:
ru: Язык:

en: Center
ru: По центру

en: 1 Star
ru: 1 звездочка

en: 2 Stars
ru: 2 звездочки

en: 3 Stars
ru: 3 звездочки

en: 4 Stars
ru: 4 звездочки

en: 5 Stars
ru: 5 звездочек

en: Most Popular Content
ru: Самое популярное содержимое

en: All
ru: Все

en: Color
ru: Цвет

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Red
ru: Красный

en: Blue
ru: Синий

en: Green
ru: Зелёный

en: Grey
ru: Серый

en: Last 24 hours
ru: Последние 24 часа

en: All Time
ru: Все время

en: Average Rating
ru: Средний рейтинг

en: Register
ru: Регистрация

en: Information
ru: Информация

en: Password Reset
ru: Сброс пароля

en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, введите корректный адрес e-mail.

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Logout
ru: Выйти

en: This email address is already registered.
ru: Этот адрес e-mail уже зарегистрирован.

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Email Subscriptions
ru: Подписки по электронной почте

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Email:
ru: Адрес электронной почты:

en: Ascending
ru: Возрастающий

en: Descending
ru: Убывающий

en: Closed
ru: Закрыта

en: Open
ru: Открытые

en: Copy
ru: Копировать

en: Settings saved
ru: Настройки сохранены

en: Your Dashboard
ru: Ваша консоль

en: Actions
ru: Действия

en: Trash
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Save
ru: Сохранить

en: Search Results for '%s'
ru: Результаты поиска для '%s'

en: Congratulations!
ru: Поздравляем!

en: Filter
ru: Фильтр

en: Library
ru: Библиотека

en: Insert
ru: Вставить

en: Go
ru: Перейти

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Options
ru: Настройки

en: Warning:
ru: Внимание:

en: Banner
ru: Баннер

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Button Text
ru: Текст кнопки

en: pixels
ru: пикселей

en: Send Email
ru: Отправить сообщение электронной почты

en: Optional
ru: Дополнительно

en: Save Settings
ru:  Сохранить настройки

en: Dismiss
ru: Отмена

en: Step 1
ru: Шаг 1

en: Step 2
ru: Шаг 2

en: Step 3
ru: Шаг 3

en: Custom Styles
ru: Собственные стили

en: Approve
ru: Одобрить

en: No matches.
ru: Нет соответствий.

en: from
ru: из

en: Deleted
ru: Удалён

en: Valid
ru: Валидный

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Users
ru: Пользователи

en: Help
ru: Помощь

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Features
ru: Функции

en: Label
ru: Текст

en: Terms of Service
ru: Условия использования

en: and
ru: и

en: - Select -
ru: - Выбрать -

en: Disable
ru: Запретить

en: Enable
ru: Разрешить

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Format:
ru: Формат:

en: Settings
ru: Параметры

en: Are you sure you want to delete this user?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этого пользователя?

en: User Role
ru: Роль пользователя

en: Send Invitation
ru: Отправить приглашение

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Activate
ru: Активировать

en: Configure
ru: Настроить

en: Proofread Writing
ru: Корректировать написание

en: Spelling
ru: Правописание

en: Repeated Word
ru: Повторяющееся слово

en: No suggestions
ru: Вариантов нет

en: Explain...
ru: Объяснить...

en: Ignore suggestion
ru: Игнорировать предложения

en: Ignore always
ru: Игнорировать всегда

en: Ignore all
ru: Пропустить все

en: Edit Selection...
ru: Изменить выбор...

en: proofread
ru: корректировать

en: edit text
ru: редактировать текст

en: No writing errors were found.
ru: Не найдено ни одной письменной ошибки.

en: There was a problem communicating with the After the Deadline service. Try again in one minute.
ru: Проблема связи со службой After the Deadline. Повторите попытку через одну минуту.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ru: Ошибка связи со службой корректуры .

en: Replace selection with:
ru: Заменить выбранное на:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ru: У корректора есть предложения для этой записи. Вы уверены, что хотите её опубликовать?
    
    Нажмите ОК, чтобы опубликовать свою запись или Отмена чтобы просмотреть предложения и отредактировать её.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ru: У корректора есть предложения для этой записи. 
    
    Вы уверены, что хотите её обновить? Нажмите ОК, чтобы опубликовать свою запись или Отмена чтобы просмотреть предложения и отредактировать её.

en: Proofreading
ru: Корректура

en: Automatically proofread content when:
ru: Автоматически корректировать содержимое, если:

en: a post or page is first published
ru: запись или страницa впервые опубликованы

en: a post or page is updated
ru: пост или страница обновлены

en: English Options
ru: "Английские" настройки

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ru: Включить корректирование при написании постов и страниц на следующие правила грамматики и стиля:

en: Clich&eacute;s
ru: Клише

en: Complex Phrases
ru: Сложные фразы

en: Diacritical Marks
ru: Диакритические знаки

en: Double Negatives
ru: Двойное отрицание

en: Hidden Verbs
ru: Скрытые глаголы

en: Jargon
ru: Жаргон

en: Passive Voice
ru: Страдательный залог

en: Phrases to Avoid
ru: Фразы, которые следует избегать

en: Redundant Phrases
ru: Ненужные фразы

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
ru: <a href="%s">Дополнительная информация</a> об этих параметрах.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ru: Использовать автоматически обнаруженный язык для проверки грамотности записей и страниц

en: Ignored Phrases
ru: Игнорируемые фразы

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ru: Определить слова и фразы, которые нужно игнорировать при корректировании ваших постов и страниц:

en: Add
ru: Добавить

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ru: Не забудьте нажать "Обновить профиль" в нижней части экрана, чтобы сохранить изменения.

en: Gravatar Hovercards
ru: Всплывающая "визитка"

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ru: Показывать профили пользователей при наведении курсора мыши на их граватары

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ru: Наведите курсор мыши на ваш граватар, чтобы увидеть, как выглядит ваш профиль.

en: Display an image in your sidebar
ru: Показывать изображение на боковой панели

en: Widget title:
ru: Заголовок виджета:

en: Image URL:
ru: Адрес (URL):

en: Alternate text:
ru: Альтернативный текст:

en: Caption:
ru: Подпись:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

en: RSS Links
ru: Ссылки RSS

en: Links to your blog's RSS feeds
ru: Ссылки на RSS-ленты вашего блога

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Posts
ru: Записи

en: Posts & Comments
ru: Записи и комментарии

en: Feed(s) to Display:
ru: Показывать ленту(ы):

en: Text Link
ru: Текстовая ссылка

en: Image Link
ru: Ссылка изображения

en: Text & Image Links
ru: Ссылки текста и изображений

en: Image Settings:
ru: Настройки изображения:

en: Image Size:
ru: Размер изображения:

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Purple
ru: Пурпурный

en: Pink
ru: Розовый

en: Silver
ru: Серебряный

en: Image Color:
ru: Цвет изображения

en: Shared Post
ru: Запись, которой поделились

en: Show sharing buttons on this post.
ru: Показывать кнопки "Поделиться" для этой записи.

en: Share this:
ru: Поделиться ссылкой:

en: This post has been shared!
ru: Ссылка на запись была опубликована!

en: You have shared this post with %s
ru: Вы поделились этой записью с %s

[ctx: share to]
en: Email
ru: по электронной почте

en: Click to email this to a friend
ru: Послать это другу

en: Send to Email Address
ru: Отправить на электронный адрес

en: Your Email Address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Post was not sent - check your email addresses!
ru: Сообщение не было отправлено &mdash; проверьте адреса электронной почты!

en: Email check failed, please try again
ru: Проверка по электронной почте не удалась, попробуйте еще раз

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ru: К сожалению, ваш блог не может делиться ссылками на записи по электронной почте.

en: Click to share on Twitter
ru: Нажмите, чтобы поделиться на Twitter

en: Click to share on StumbleUpon
ru: Нажмите, чтобы поделиться на StumbleUpon

en: Click to share on Reddit
ru: Нажмите, чтобы поделиться на Reddit

en: Click to Digg this post
ru: Нажмите, чтобы поделиться ссылкой на эту запись на Digg

en: Click to share on LinkedIn
ru: Нажмите, чтобы поделиться на LinkedIn

en: Share on Facebook
ru: Поделиться на Facebook

[ctx: share to]
en: Print
ru: Печать

en: Click to print
ru: Нажмите для печати

en: Press This
ru: Опубликовать

[ctx: share to]
en: Press This
ru: Опубликовать

en: Click to Press This!
ru: Нажать и опубликовать!

en: Click to share
ru: Нажмите, чтобы поделиться

en: Icon
ru: Иконка

en: Remove Service
ru: Удалить сервис

en: Sharing Settings
ru: Настройки общего доступа

en: Settings have been saved
ru: Настройки сохранены

en: Available Services
ru: Доступные сервисы

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ru: Перетащите в поле ниже сервисы, которые вы хотите включить.

en: Add a new service
ru: Добавить новый сервис

en: Enabled Services
ru: Включённые сервисы

en: Services dragged here will appear individually.
ru: Перетащенные сюда сервисы будут отображаться по отдельности.

en: Drag and drop available services here
ru: Перетащите доступные сервисы сюда

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ru: Перетащенные сюда услуги будут скрыты за кнопкой "Поделиться".

en: Live Preview
ru: Просмотр

en: Sharing is off. Please add services above to enable
ru: Сервис обмена ссылками выключен. Пожалуйста, добавьте сервисы из доступных выше, чтобы включить.

en: Icon + text
ru: Иконка + текст

en: Icon only
ru: Только иконка

en: Text only
ru: Только текст

en: Sharing label
ru: Ярлык

en: Open links in
ru: Открывать ссылки в

en: New window
ru: В новом окне

en: Same window
ru: В том же окне

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Service name
ru: Название сервиса

en: Sharing URL
ru: URL-адрес сервиса

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ru: Вы можете добавить следующие переменные к вашему URL сервиса публикации ссылок:

en: Icon URL
ru: URL-адрес иконки

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ru: Введите URL-адрес иконки 16x16 пикселей, который вы хотите использовать для этого сервиса.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ru: Ошибка создания нового сервиса - пожалуйста, проверьте, что вы ввели правильные данные.

en: Your blog does not currently have any published posts.
ru: Ваш блог в настоящее время не имеет каких-либо опубликованных сообщений.

en: Site Stats
ru: Статистика сайта

en: day
ru: дн.

en: week
ru: нед.

en: month
ru: мес.

en: the past day
ru: прошедший день

en: the past week
ru: прошедшая неделя

en: the past month
ru: прошедший месяц

en: the past quarter
ru: прошедший квартал

en: the past year
ru: прошедший год

en: Chart stats by
ru: График статистики за

en: Show top posts over
ru: Показать топ записей за

en: Show top search terms over
ru: Показать топ поисковых запросов за

en: Top Posts
ru: Топ записей

en: Top Searches
ru: Топ запросов

en: View All
ru: Все

en: Sign me up!
ru: Подписаться!

en: Twitter Updates
ru: Обновления Twitter

en: Error: Please make sure the Twitter account is <a href="%s">public</a>.
ru: Ошибка: пожалуйста, убедитесь, что учетная запись в Twitter является <a href="%s">публичной</a>.

en: Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.
ru: Ошибка: Twitter не ответил. Пожалуйста, подождите несколько минут и обновите эту страницу.

en: Twitter username:
ru: Имя пользователя Twitter:

en: Hide replies
ru: Скрыть ответы

en: Include retweets
ru: Показывать ретвиты
