WordPress.com - en to tr translation catalogue (301 entries)

en: Andorra
tr: Andora

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Dominica
tr: Dominik

en: Europe
tr: Avrupa

en: Qatar
tr: Katar

en: Cape Verde
tr: Kapo Verde

en: Costa Rica
tr: Kostarika

en: Martinique
tr: Martinik

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Australia
tr: Avustralya

en: Monaco
tr: Monako

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Macau
tr: Makao

en: Singapore
tr: Singapur

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Spain
tr: İspanya

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Unsubscribe
tr: Abonelikten ayrıl

en: Today
tr: Bugün

en: Responses
tr: Yanıt

en: Ratings
tr: Puanlar

en: Votes
tr: Oylar

en: Error
tr: Hata

en: Yesterday
tr: Dün

en: Upload
tr: Yükle

en: Questions
tr: Sorular

en: Answers
tr: Cevaplar

en: votes
tr: oy

en: Vote
tr: Oyla

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Continue
tr: Devam

en: Password Protected
tr: Parola korumalı

en: Other
tr: Diğer

en: Invalid file type
tr: Geçersiz dosya türü

en: Rate This
tr: Bunu oyla

en: Average
tr: Ortalama

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Name
tr: İsim

en: Address
tr: Adres

en: Date/Time
tr: Tarih/Zaman

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Password
tr: Şifre

en: Response
tr: Yanıt

en: None
tr: Hiçbiri

en: Random
tr: Rastgele

en: Title
tr: Başlık

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: City
tr: Şehir

en: Country
tr: Ülke

en: Address 1
tr: Adres 1

en: Address 2
tr: Adres 2

en: Audio
tr: Ses/Müzik

en: Image
tr: Görsel

en: %d day | %d d
tr[0]: %d gün

en: %d hour | %d h
tr[0]: %d saat

en: %d minute | %d mins
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakika

en: Results
tr: Sonuçlar

en: User has blocked requests through HTTP.
tr: Kullanıcı HTTP üzerinden gelen istekleri bloklamış.

en: Too many redirects.
tr: Çok fazla yönlendirme.

en: Malformed URL: %s
tr: Geçersiz URL: %s

en: View all posts filed under %s
tr: %s kategorisi altındaki tüm yazıları göster

en: Feed for all posts filed under %s
tr: %s kategorisi altındaki tüm yazılar için besleme

note: translators: min=minute
en: %s min | %s mins
tr[0]: %s dakika

en: %s hour | %s hours
tr[0]: %s saat

en: %s day | %s days
tr[0]: %s gün

note: translators: used between list items, there is a space after the and
en: , and
tr: , ve

note: translators: used between only two list items, there is a space after the and
en:  and
tr: ve

note: translators: weekday
en: Sunday
tr: Pazar

note: translators: weekday
en: Monday
tr: Pazartesi

note: translators: weekday
en: Tuesday
tr: Salı

note: translators: weekday
en: Wednesday
tr: Çarşamba

note: translators: weekday
en: Thursday
tr: Perşembe

note: translators: weekday
en: Friday
tr: Cuma

note: translators: weekday
en: Saturday
tr: Cumartesi

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Sunday_initial
tr: Paz

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M_Monday_initial
tr: Pts

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Tuesday_initial
tr: Sal

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W_Wednesday_initial
tr: Çar

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T_Thursday_initial
tr: Per

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F_Friday_initial
tr: Cum

note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S_Saturday_initial
tr: Cts

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
tr: Paz

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
tr: Pts

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
tr: Sal

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
tr: Çar

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
tr: Per

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
tr: Cum

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
tr: Cts

note: translators: month name
en: January
tr: Ocak

note: translators: month name
en: February
tr: Şubat

note: translators: month name
en: March
tr: Mart

note: translators: month name
en: April
tr: Nisan

note: translators: month name
en: May
tr: Mayıs

note: translators: month name
en: June
tr: Haziran

note: translators: month name
en: July
tr: Temmuz

note: translators: month name
en: August
tr: Ağustos

note: translators: month name
en: September
tr: Eylül

note: translators: month name
en: October
tr: Ekim

note: translators: month name
en: November
tr: Kasım

note: translators: month name
en: December
tr: Aralık

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jan_January_abbreviation
tr: Oca

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb_February_abbreviation
tr: Şub

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Mar_March_abbreviation
tr: Mar

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr_April_abbreviation
tr: Nis

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May_May_abbreviation
tr: May

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jun_June_abbreviation
tr: Haz

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Jul_July_abbreviation
tr: Tem

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug_August_abbreviation
tr: Ağu

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep_September_abbreviation
tr: Eyl

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct_October_abbreviation
tr: Eki

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Nov_November_abbreviation
tr: Kas

note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec_December_abbreviation
tr: Ara

note: translators: $thousands_sep argument for http://php.net/number_format, default is ,
en: number_format_thousands_sep
tr: .

note: translators: $dec_point argument for http://php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
tr: ,

en: Permalink
tr: Kalıcı Bağlantı

en: Rating
tr: Oylama

en: Text
tr: Metin

en: Type
tr: Tip

en: Value
tr: Değer

en: Size
tr: Boyut

en: Total
tr: Yekun

en: Survey
tr: Araştırma

en: Status
tr: Durum

en: Email
tr: Eposta

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Date
tr: Tarih

en: View
tr: Görüntüle

en: F jS, Y
tr: d M Y

en: Change
tr: Değiştir

en: New Password
tr: Yeni Parola

en: Location
tr: Konum

en: Time Zone
tr: Zaman dilimi

en: Language
tr: Dil

en: Confirm
tr: Onayla

en: My Account
tr: Hesabım

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Preview
tr: Önizleme

en: Daily
tr: Günlük

en: Role
tr: Konum

en: Polls
tr: Anketler

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Sign Up
tr: Kayıt Ol

en: Reports
tr: Raporlar

en: Close
tr: Kapat

en: %s vote | %s votes
tr[0]: %s oy

en: Leave a Comment
tr: Yorum yapın

en: Your Name
tr: İsminiz

en: Your Comment
tr: Sizin yorumunuz

en: Submit Comment
tr: Yorumu Gönder

en: English
tr: İngilizce

en: Show:
tr: Göster:

en: Sort by:
tr: Sırala:

en: General
tr: Genel

en: Support
tr: Destek

en: Share
tr: Paylaş

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Print
tr: Yazdır

en: Media
tr: Medya

en: Randomize answer order
tr: Cevap sırasını rastgele dağıt

en: Music
tr: Müzik

en: Default
tr: Varsayılan

en: Hide all results
tr: Bütün sonuçları gizle

en: Position
tr: Pozisyon

en: Never
tr: Asla

en: %d hours
tr: %d saat

en: Sharing
tr: Paylaşma

en: Style Name
tr: Stil adı

en: Vote Button
tr: Oylama tuşu

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Total Votes
tr: Toplam oy

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Background
tr: Arkaplan

en: Border
tr: Kenar

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Eğik

en: Underline
tr: Altı çizgili

en: Align
tr: Hizala

en: Image URL
tr: Görsel adresi

en: Top
tr: Üst

en: Right
tr: Sağ

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Done
tr: Bitti

en: Next
tr: Sonraki

en: Remove
tr: Kaldır

en: Tags
tr: Etiketler

en: Search
tr: Ara

en: Rating Reports
tr: Puan raporları

en: Language:
tr: Dil:

en: Center
tr: Merkez

en: 1 Star
tr: 1 Yıldız

en: 2 Stars
tr: 2 Yıldız

en: 3 Stars
tr: 3 Yıldız

en: 4 Stars
tr: 4 Yıldız

en: 5 Stars
tr: 5 Yıldız

en: All
tr: Tümü

en: Color
tr: Renk

en: Yellow
tr: Sarı

en: Red
tr: Kırmızı

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Last 24 hours
tr: Son 24 saat

en: All Time
tr: Her Zaman

en: Average Rating
tr: Ortalama puan

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Information
tr: Bilgi

en: Password Reset
tr: Parola Sıfırlama

en: Logout
tr: Çıkış

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Email:
tr: E-posta:

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Closed
tr: Kapalı

en: Open
tr: Aç

en: Copy
tr: Kopyala

en: Settings saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Your Dashboard
tr: Yönetim Paneliniz

en: Move to
tr: Taşı:

en: Actions
tr: İşlemler

en: Trash
tr: Çöp

en: Rename
tr: Yeniden İsimlendir

en: Save
tr: Kaydet

en: Search Results for '%s'
tr: '%s' için Arama Sonuçları

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Filter
tr: Filtre

en: Library
tr: Kütüphane

en: Insert
tr: Ekle

en: Go
tr: Git

en: Remember me
tr: Beni hatırla

en: Options
tr: Seçenekler

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Banner
tr: Afiş

en: Background Color
tr: Arka plan rengi

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Dismiss
tr: Yoket

en: Step 1
tr: Adım 1

en: Step 2
tr: Adım 2

en: Step 3
tr: Adım 3

en: Custom Styles
tr: Özel stiller

en: Approve
tr: Onayla

en: No matches.
tr: Eşleşme yok.

en: Deleted
tr: Silinmiş

en: Valid
tr: Geçerli

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Dashboard
tr: Başlangıç

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Help
tr: Yardım

en: Features
tr: Özellikler

en: Terms of Service
tr: Kullanım Şartları

en: and
tr: ve

en: - Select -
tr: - Seç -

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Are you sure you want to delete this user?
tr: Bu kullanıcıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Configure
tr: Ayarla

en: No suggestions
tr: Öneri yok

en: Ignore all
tr: Hepsini göz ardı et

en: Add
tr: Ekle

en: RSS Links
tr: RSS Bağlantıları

en: Title:
tr: Başlık:

en: Posts
tr: Yazılar

en: Posts & Comments
tr: Gönderiler & Yorumlar

en: Orange
tr: Turuncu

en: Purple
tr: Mor

en: Pink
tr: Pembe

en: Silver
tr: Gümüş

en: Sharing Settings
tr: Paylaşma ayarları

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Site Stats
tr: Site İstatistikleri

en: day
tr: gün

en: week
tr: hafta

en: month
tr: ay

en: the past day
tr: önceki gün

en: the past week
tr: önceki hafta

en: the past month
tr: önceki ay

en: the past quarter
tr: önceki çeyrek

en: the past year
tr: geçen yıl

en: Chart stats by
tr: İstatistikleri görüntüleme kriteri:

en: Show top posts over
tr: En çok okunanları görüntüleme kriteri:

en: Show top search terms over
tr: En çok arananları görüntüleme kriteri:

en: Top Posts
tr: En Çok Okunan Yazılar

en: Top Searches
tr: En Çok Yapılan Aramalar

en: View All
tr: Tümünü Görüntüle

en: Twitter Updates
tr: Twitter Güncelleştirmeleri
